Izabela Litwin
Ekspert finansowy Fundacji „Jesteśmy Zmianą”. Popularyzatorka wiedzy ekonomicznej i doradca podatkowy.
Globalny kapitał finansowy jest źródłem poważnych przestępstw nie tylko przeciwko mieniu, ale także przeciwko ludziom i środowisku. To przestępczość zorganizowana jest odpowiedzialna m.in. za nadmierne zadłużenie państw i grabież zasobów naturalnych naszej planety.
papież Franciszek
Zabawa pieniądzem, tworzenie pieniądza dłużnego, spekulacja walutami, tworzenie nowych środków płatniczych będących pochodną realnego pieniądza doprowadziły do przejęcia władzy, władzy realnej przez światową finansjerę. Dopuściliśmy do wyposażenia tej grupy w praktycznie nieograniczoną władzę. Środki płatnicze zgromadzone przez niewielką grupę ziemskiej populacji pozwoliły na stworzenie światowego systemu mafijnego, znacznie groźniejszego niż znane, powszechnie potępiane, organizacje gangsterskie. Mafia finansowa działając w skali globalnej i dysponując praktycznie nieograniczonymi środkami finansowymi wprowadziła powszechne niewolnictwo ekonomiczne.
Izabela Litwin
Globalizacja nie ma nic wspólnego z wolnym handlem. Stawką w tej grze jest raczej władza i kontrola. Taka gra przekształca Ziemię w świat bez granic, rządzony przez dyktaturę najpotężniejszych światowych banków centralnych i komercyjnych oraz ponadnarodowych korporacji.
Paula Hellgera, były vice premier Kanady
- „Pieniądz, z pożytecznego narzędzia, zmieniliśmy w monstrum. Z wygodnego pośrednika wymiany uczyniliśmy narzędzie zniewalania ludzi i narodów. Trzeba pieniądzowi przywrócić rolę pośrednika wymiany i miernika wartości” – proszę o wyjaśnienie Pani słów.
- Co to znaczy, iż siła finansjery bierze się z niewiedzy ludzi o tworzeniu pieniądza w formie długu przez prywatne banki?
- Czym jest kredyt społeczny?
- Czym jest fundusz inwestycyjny?
- Na czym polega nowoczesna teoria monetarna?
- Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
- Jakie książki poleca Pani osobom, które chciałby pogłębić swoją wiedzę na tematy, o których rozmawiamy?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0