W grudniu 2024 roku odbyło się XI Krajowe Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Coroczne wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Finansów dedykowane jest dla operatorów Infrastruktury Krytycznej Systemu Finansowego.
Wystąpienie obejmowało tematykę współczesnych zagrożeń
Celem organizowanego forum jest promowanie najlepszych praktyk i wymiana doświadczeń w zakresie ochrony kluczowych sektorów gospodarki.
Głównym tematem wystąpienia eksperta CPT ABW były zagadnienia związane ze współczesnymi zagrożeniami powodowanymi wrogimi działaniami w obszarze informacyjnym, w tym z zagrożeniami związanymi z dostępem do unikatowych danych w środowisku aktywności zawodowej uczestników szkolenia.
Przedstawiono rolę informacji w kontekście zagrożeń wywiadowczo-terrorystycznych, metody pozyskiwania wiedzy sprzyjającej planowaniu oraz przygotowaniu aktów przemocy i obcej ingerencji, w tym typowaniu możliwych celów zagrożeń hybrydowych.
Poruszono także kwestię używanych w konfliktach hybrydowych narzędzi i technik ataku oraz zaprezentowano rekomendowane mechanizmy ochrony przed nieuprawnionymi próbami zdobycia wrażliwych informacji.
Centrum Prewencji Terrorystycznej
CPT ABW to wyspecjalizowana jednostka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką terrorystyczną. Kluczowym elementem działalności Centrum jest rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwości zapobiegania niekorzystnym – z punktu widzenia bezpieczeństwa – zdarzeniom.
Przeczytaj także: Przeciwdziałanie zagrożeniu ze strony dronów >>
W tym zakresie CPT ABW organizuje regularne szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także pracowników organów administracji publicznej oraz podmiotów prywatnych.
Centrum dąży do stworzenia płaszczyzny wszechstronnej, regularnej współpracy skupiającej dostępną wiedzę i doświadczenie służb specjalnych, instytucji publicznych, a także dorobek uczelni i instytucji naukowych, stając się forum do rozwoju współpracy wszystkich podmiotów systemu bezpieczeństwa.
Źródło: CAT ABW