Doświadczenie uczy, iż sylwestrowa noc to nie tylko czas zabawy, ale i, niestety, ludzkich tragedii. Nowy Rok, czyli 1 stycznia, dla niektórych uczestników imprez jest ostatnim dniem ich życia. Policja przypomina, iż na terenie województwa śląskiego, w nocy z 31 grudnia 2023 roku na 1 stycznia 2024 roku, w wypadkach drogowych zginęło aż pięć osób, zatrzymano wielu nietrzeźwych kierowców. Dlatego w tym roku należy spodziewać się licznych patroli. Policja kontroluje też stoiska, na których sprzedawane są fajerwerki.
Jak informuje Komenda Miejska Policji w Tychach, największa impreza sylwestrowa w regionie – Sylwester z Dwójką – odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Szacuje się, iż może zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy osób. W związku z ograniczeniem liczby miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu policja apeluje, by chętni do udziału w koncercie korzystali, w miarę możliwości, z komunikacji miejskiej.
– Zabezpieczenie takiego wydarzenia wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi zmiany organizacji ruchu w okolicy stadionu, a także w Katowicach – informuje policja. – Sylwestrowych wydarzeń w plenerze możemy spodziewać się także w Katowicach, Częstochowie, Cieszynie, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Szczyrku, Zawierciu oraz Bielsku-Białej i Jaworze. O ewentualnych utrudnieniach w ruchu drogowym, panujących w tych miastach, można przeczytać na stronach internetowych poszczególnych komend miejskich i powiatowych.
Bilans ubiegłorocznego sylwestra w województwie śląskim to ponura przestroga, bowiem, wbrew składanym sobie życzeniom, pierwszy dzień nowego roku, był dla niektórych jednocześnie ostatnim dniem życia.
– Pamiętajmy, iż alkohol i substancje zabronione nie idą w parze z prowadzeniem pojazdów – przestrzega Komenda Miejska Policji w Tychach. – Chwila zapomnienia może doprowadzić do tragedii, która zmieni życie nie tylko kierowcy, ale i innych osób. W zeszłym roku, podczas sylwestra i nowego roku, doszło do 8 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a 6 zostało rannych. Policjanci na śląskich drogach zatrzymali wówczas 46 nietrzeźwych kierowców, a także odnotowali 123 kolizje. W tym roku ponownie apelujemy: nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu lub innych substancji odurzających, jeżeli masz wątpliwości co do swojej trzeźwości – znajdź inne środki transportu. jeżeli widzisz, iż ktoś zamierza prowadzić w stanie nietrzeźwości – reaguj! Nie pozwól, by ryzykował życie swoje i innych. W razie potrzeby wezwij policję. Twoja reakcja może uratować ludzkie życie. Niech ta sylwestrowa noc będzie czasem szczęśliwej zabawy, a nie tragedii.
Podczas wkraczania w nowy rok, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, tyscy dzielnicowi prowadzą kontrolę stoisk, na których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi, jak słyszymy, zwracają szczególną uwagę na legalne pochodzenie towaru oraz sprawdzają, czy kupujący są pełnoletni. Przypominają też, iż materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych, dlatego podczas korzystania z nich trzeba zachować szczególną ostrożność.
Policjanci ostrzegają sprzedających, iż za udostępnianie osobom nieletnim materiałów pirotechnicznych grozi kara choćby dwóch lat więzienia.
– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny, czy zakłócanie porządku zgłoś na policję, telefonując pod numery: 997 lub 112 – czytamy w komunikacie KMP Tychy.
Przy kupowaniu wyrobów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:
– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi; instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
Natomiast przy używaniu tego typu produktów należy zachować szczególną ostrożność, tj. przeczytać i bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta, nigdy nie pochylać się nad ładunkiem (najlepiej stanąć w pewnej odległości, z boku), do odpalenia ładunku wybrać bezpieczne miejsce oddalone od drzew, zabudowań, linii energetycznych, w którym, odpalając ładunek, nikomu nie zrobimy krzywdy, ani niczego nie zniszczymy. Gdyby doszło do wypadku, należy wezwać służby ratownicze.
(pp)