Dzień Kariery Zawodowej w „Ósemce”

3 miesięcy temu

Przez cały rok w naszej szkole prowadzone są zajęcia z doradztwa zawodowego, w czasie których poruszamy różne zagadnienia związane z wyborem ścieżki kształcenia, samopoznaniem, analizą swoich mocnych i słabych stron, a ich finałem jest Dzień Kariery Zawodowej.

W tym roku dzień ten wypadał 7 czerwca i był dniem pełnym atrakcji, ponieważ opuściliśmy szkolne mury i każda z klas udała się do innej instytucji, by móc zapoznać się ze specyfiką danego rodzaju zawodu, porozmawiać z pracownikami, przekonać się, czy takie zajęcie by im odpowiadało.

Dzięki wieloletniej współpracy z organami samorządu terytorialnego udało nam się spotkać zarówno z Panią Burmistrz, Violettą Jaskólską-Palus, jak i Starostą Powiatu Brzeskiego, Jackiem Monkiewiczem. Uczniowie klas 4b i 5c mieli możliwość zapoznania się nie tylko ze specyfiką pracy urzędników, ale również dowiedzieli się, czym zajmują się organy samorządu terytorialnego, za realizację jakich zadań odpowiadają i dlaczego są dla nas tak ważne.

W tym samym czasie klasa 4a odwiedziła Nadleśnictwo Brzeg, by rozwikłać zagadkę, czym zajmują się leśnicy i czy każdy może nim zostać. Było sporo zaskoczeń i duża dawka wiedzy, która na pewno zostanie w naszych głowach, zwłaszcza w kontekście letnich wypraw na jagody!

Klasa 5a odwiedziła instytucję, która zajmuje się finansami, a mianowicie Urząd Skarbowy, gdzie w bardzo przystępny sposób zostali zapoznani z zadaniami pracowników Urzędu Skarbowego, dowiedzieli się również, jakie wykształcenie jest niezbędne, by móc podjąć pracę w takim urzędzie, mieli możliwość samodzielnie wykonać niektóre z zadań obliczeniowych, a na koniec zostali obdarowani drobnymi upominkami.

Klasy szóste odwiedziły służby mundurowe. Klasa 6a miała okazję przekonać się na własne oczy, iż w straży pożarnej praca wre bez przerwy. W czasie naszej wizyty aż trzykrotnie strażacy ruszali z pomocą mieszkańcom! Dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak trudna jest służba strażaka i jak różnorodne są ich zadania. Ten kto myśli, iż to tylko gaszenie pożarów, bardzo się myli. No i już wiemy, co kryje się we wnętrzu wozu strażackiego i do czego on służy.

Nie mniej emocjonującą była wizyta klasy 6b w Powiatowej Komendzie Policji w Brzegu, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić wszelkie zakamarki budynku, w tym strzelnicę, dowiedzieć się jak wygląda rekrutacja do policji, a choćby obserwować czynności policjantów, którzy przywieźli zatrzymanego.

Klasa 6c trafiła do Brzeskiego Pułku Saperów w wyjątkowym dniu – przekazania dowodzenia pułkiem płk Krzysztofowi Jaroszkowi, który zastąpił odchodzącego na nowe stanowisko płk Grzegorza Oskrobę. Trzeba przyznać, iż była to podniosła i robiąca wrażenie uroczystość. Z pułkownikiem Oskrobą może niektórzy z nas się jeszcze spotkają na kolejnych etapach kształcenia, gdyż obejmie on stanowisko komendanta Centrum Kształcenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Klasy 7a i 7c miały natomiast odwiedzić przedstawicieli czwartej służby mundurowej, czyli straży więziennej. Tak! Wiemy jak wygląda więzienie i to nie tylko od kuchni. Niemal półtorej godziny spędziliśmy w miejscu przymusowego odosobnienia dla przestępców. Dowiedzieliśmy się dużo na temat funkcjonowania zakładu karnego, trudności z jakimi mierzą się skazani oraz strażnicy, mieliśmy również okazję spotkać nieoczywistych pracowników zakładu karnego, czyli mieszkające tam koty oraz psa będącego mistrzem poszukiwania narkotyków, choćby sprawdziliśmy jego umiejętności. Dowiedzieliśmy się, na czym polega proces resocjalizacji, poznaliśmy więzienny system kar i nagród, a dzięki rozmowie z jednym z osadzonych, dowiedzieliśmy się, jak łatwo jest skręcić w nieodpowiednią ścieżkę. Wizyta w Zakładzie Karnym w Brzegu na długo zostanie w pamięci uczniów i wychowawców.

Uczniowie naszej jedynej ósmej klasy są właśnie na etapie składania podań do szkół średnich, a więc wkraczają w nowy, być może ostatni etap swojej edukacji, dlatego Powiatowy Urząd Pracy zorganizował dla nich warsztaty z doradztwa zawodowego. W ich trakcie uczniowie dowiedzieli się jak mogą pozyskać fundusze na rozwój własnych kompetencji, czy realizacje marzeń zawodowych. Była to dla nas cenna lekcja, która dała nam wiedzę nie tylko na temat pracy w urzędzie ale również dodatkową, związana z rozwijaniem swoich kompetencji, przekwalifikowaniem się i poszukiwaniem zatrudnienia.

Dziękujemy wszystkim instytucjom, które nas przyjęły i wyposażyły w nowa wiedzę.

mgr Katarzyna Wysocka

Idź do oryginalnego materiału