Dwóch młodych ludzi nie żyje. Wiadomo co spożywali

5 godzin temu
Zdjęcie: Dwóch młodych ludzi nie żyje. Wiadomo co spożywali


Prokuratura zakończyła prowadzone śledztwo w sprawie śmierci dwóch mężczyzn w wieku 29 i 32 lat z Nowego Kiączyna, do której doszło w dniach 30 listopada oraz 1 grudnia 2024 roku. W wyniku przeprowadzonego postępowania, po zebraniu obszernego materiału dowodowego i wydaniu opinii biegłych, śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego.

Przebieg wydarzeń

Jak ustalono, w dniu 30 listopada 2024 r. obaj mężczyźni spotkali się towarzysko w jednej z miejscowości powiatu kaliskiego. Do pierwotnie dwuosobowego spotkania niedługo dołączyły inne osoby. Grupa przemieszczała się samochodem między miejscowościami, spożywając alkohol i zażywając tzw. nowe substancje psychoaktywne, w tym środek potocznie nazywany „kryształem”.

Po zakończeniu spotkania obaj mężczyźni, będący w stanie wyraźnego upojenia, zostali odwiezieni do swoich domów. W przypadku jednego z nich, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, jego matka wezwała pogotowie ratunkowe. Pomimo przeprowadzonej reanimacji, stwierdzono zgon mężczyzny. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku drugiego uczestnika spotkania – widząc brak reakcji na bodźce, osoby go odwożące również wezwały pomoc medyczną. Niestety, mimo podjęcia czynności ratunkowych, również i on zmarł.

Ustalenia śledczych

W ramach postępowania zabezpieczono telefony komórkowe, zapisy monitoringu oraz ślady kryminalistyczne. Przesłuchano także świadków oraz zasięgnięto opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej i toksykologii. Sekcje zwłok wykazały, iż przyczyną śmierci obu mężczyzn była niewydolność krążeniowo-oddechowa bez udziału osób trzecich.

Badania wykazały obecność alkoholu w organizmach zmarłych – odpowiednio 3,9 promila i 2,5 promila – oraz substancji psychoaktywnej izotodesnitazenu w stężeniu 2,98 ng/ml i 3,39 ng/ml. Jest to pochodna benzimidazolu, działająca silnie przeciwbólowo, potencjalnie powodująca depresję oddechową i zatrzymanie oddechu, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem.

Brak podstaw do kontynuowania postępowania

Jak wynika z ustaleń śledczych, zażyty przez mężczyzn środek zastępczy nie został im udzielony przez żadną z pozostałych osób uczestniczących w spotkaniu – substancję przyniósł jeden z pokrzywdzonych. Śledztwo nie wykazało również zaniechania udzielenia pomocy przez osoby ich odwożące. Pogotowie zostało wezwane natychmiast po zauważeniu niepokojących objawów.

W związku z brakiem podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów, Prokurator Rejonowy w Kaliszu wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Idź do oryginalnego materiału