Zestawienia uwzględniające najniebezpieczniejsze miasta w Polsce opublikował serwis Rynek Pierwotny. Zdaniem autorów tego typu listy mogą być doskonałym przewodnikiem dla osób, które w przyszłości planują zmianę otoczenia. W związku z tym, iż większość poszukuje upragnionego spokoju oraz własnego "raju na ziemi", niektóre miejsca mogą okazać się prawdziwym rozczarowaniem.
REKLAMA
Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Niektóre przepisy są niekonstytucyjne
Te miasta są najbardziej niebezpieczne. Nie wszystkie przestępstwa wzbudzają obawy
Jednym z głównych czynników, które mają wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa, jest przestępczość. Na podstawie danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego stwierdzono, iż w 2023 roku odnotowano łącznie 862 992 przestępstwa, co daje 22,81 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Najczęściej zaś notowane były te o charakterze kryminalnym (12,98 na tysiąc mieszkańców) oraz przeciwko mieniu (11,37 na tysiąc mieszkańców). Ponadto wskaźnik wykrywalności wyniósł 63 procent dla przestępstw kryminalnych i 50 procent dla przestępstw przeciwko mieniu. To oznacza, iż wciąż wielu sprawców nie zostało ukaranych.
Wysoka liczba przestępstw nie zawsze przekłada się na faktyczne zagrożenie odczuwane przez mieszkańców, a lista najbardziej niebezpiecznych miast nie jest tak jednoznaczna. Poważne przestępstwa kryminalne wywołują znacznie większe poczucie niepewności niż drobne wykroczenia
- wyjaśniają autorzy raportu. Mimo takich statystyk Polska staje się coraz bezpieczniejszym miejscem do życia. Stale rośnie wykrywalność przestępstw, a ogólny poziom bezpieczeństwa mieszkańców również idzie do góry. Niestety przez cały czas istnieją miejscowości, które mogą budzić większy niepokój niż pozostałe. Jakie miasta uznano za najniebezpieczniejsze w Polsce? Prym wiedzie województwo śląskie.
Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Ranking nie jest aż taki oczywisty
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do największej liczby przestępstw dochodzi w Mysłowicach w województwie śląskim. Lokalny wynik to aż 359,3 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Warto jednak zaznaczyć, iż większość z nich - bo 342,9 - to przestępstwa gospodarcze, które nie są bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi. Ponadto wskaźnik wykrywalności wynosi aż 98 procent. Na drugim miejscu zestawienia najbardziej niebezpiecznych miast w kraju znalazły się Katowice z wynikiem 69 przestępstw na tysiąc mieszkańców. 40,8 z nich to przestępstwa gospodarcze, 25,6 kryminalne, a 1,5 drogowe. Podium zamyka natomiast Nowy Sącz. W 2022 roku odnotowano tam łącznie 67,8 przestępstw w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. 25,6 stanowiły przestępstwa gospodarcze, 17,6 kryminalne, a 1,8 drogowe.
Zobacz też: Wieźli do Polski 50 ton truskawek. Gdy kontrolerzy je zobaczyli, osłupieli. Były zepsute i spleśniałe
Warto jednak zaznaczyć, iż nie wszystkie przestępstwa mają wpływ na codzienne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Najwięcej zmartwień przysparzają te sytuacje, które są bezpośrednim zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Biorąc pod uwagę przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, uwagę skupia górna część Polski. Trzy pierwsze miejsca rankingu należą do:
Sopotu - 1,1 przestępstwa na tysiąc mieszkańców,
Gorzowa Wielkopolskiego - 1,1 przestępstwa na tysiąc mieszkańców,
Łomży - 0,7 przestępstwa na tysiąc mieszkańców.
Najwięcej przestępstw przeciwko mieniu wystąpiło zaś we Włocławku (37,6 przestępstw na tysiąc mieszkańców). Dla odmiany w rankingu ogólnym najbezpieczniejszych miast w Polsce najlepszy wynik uzyskał Olsztyn. Tam odnotowano zaledwie 11,1 przestępstw na tysiąc mieszkańców.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.