Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy w prokuraturze miało dochodzić do licznych nieprawidłowości. Kontrole NIK oraz przedstawione dotychczas raporty ujawniły, iż pod zwierzchnictwem Zbigniewa Ziobry prokuratura miała ingerować w wiele toczących się spraw z pobudek politycznych.
W celu analizy tych działań powołano specjalny zespół, którym dotychczas kierowała prokurator Katarzyna Kwiatkowska. Według informacji, do których dotarł TVN24, doświadczona śledcza postanowiła zrezygnować z pełnionej funkcji.
Prokurator Katarzyna Kwiatkowska rezygnuje. Powód?
W programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk przyznał, iż nie otrzymał jeszcze oficjalnego dokumentu potwierdzającego rezygnację. Potwierdził jednak, iż z uwagi na kłopoty zdrowotne prokurator "rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu".
– jeżeli taki wniosek wpłynie, to porozmawiam z prokurator Kwiatkowską. Bardzo dobrze oceniam pracę pani prokurator, nie mam żadnych uwag – zaznaczył Korneluk.
Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, iż formalne złożenie rezygnacji ma nastąpić jeszcze w poniedziałek 10 lutego. Katarzyna Kwiatkowska ma jednak przez cały czas uczestniczyć w pracach zespołu, który bada śledztwa z lat 2016-2023.
Częściowy raport z działalności prokuratury za czasów PiS
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, w styczniu przedstawiono część raportu dotyczącego postępowań prokuratorskich w latach 2016-2023. Zespół 10 prokuratorów przeanalizował 200 spośród 600 spraw. W 163 przypadkach wykryto poważne nieprawidłowości.
Najważniejsze zarzuty PK to: ukrywanie i tworzenie fałszywych dowodów, umarzanie postępowań, ingerowanie przełożonych w decyzje końcowe prokuratorów, naciski na śledczych czy wieloletnie postępowania pozbawiające obywateli prawa do sądu. To wszystko znalazło się na 300 stronach dokumentu.
Prokurator Kwiatkowska, w rozmowie z TOK FM, podkreśliła, iż w badanych sprawach karnych tylko trzech prokuratorów sprzeciwiło się naciskom i działało zgodnie z prawem. Reszta dostosowywała się do oczekiwań przełożonych, co oznacza, iż konsekwencje mogą dotknąć około 50-60 osób.
Zespół badający te sprawy został powołany w sierpniu 2023 roku na mocy zarządzenia prokuratora krajowego. Pełny raport końcowy ma zostać opublikowany w lutym 2025 roku.
Kim jest prokurator Katarzyna Kwiatkowska?
Katarzyna Kwiatkowska ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe. Pracowała na różnych szczeblach prokuratury – rejonowej, okręgowej i apelacyjnej. Przez dwie dekady prowadziła postępowania dotyczące korupcji, przestępstw gospodarczych i karno-skarbowych. W 2016 roku została zdegradowana przez Zbigniewa Ziobrę, a w 2021 roku karnie oddelegowana do prokuratury rejonowej.
Od lat działa na rzecz niezależności prokuratury jako prezeska Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia oraz współautorka licznych raportów o stanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Angażowała się w debaty i współpracowała z instytucjami unijnymi.