
W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się poważne oskarżenia pod adresem Telewizji Republika. Rzecznik rządu, Adam Szłapka, ostro zareagował na słowa padające na antenie, jakoby premier Donald Tusk „ciężarówkami zwoził do Polski ludzi m.in. z Afryki i Bliskiego Wschodu”. Szłapka nazwał to „celową dezinformacją” i zapowiedział, iż sprawą powinny zająć się ABW oraz prokuratura.
Rzecznik rządu, Adam Szłapka, skrytykował Telewizję Republikę za treści, które pojawiły się na jej antenie. Szłapka ocenił jako „celową dezinformację” słowa dziennikarza stacji, który stwierdził, iż premier Donald Tusk „ciężarówkami zwozi do Polski ludzi m.in. z Afryki i Bliskiego Wschodu”. We wpisie na platformie X, rzecznik rządu przytoczył dokładnie fragment nagrania, w którym dziennikarz TV Republika mówi, iż Donald Tusk „masowo ciężarówkami przewozi do Polski osoby z Afryki, z Bliskiego Wschodu, z Ameryki Południowej. Tych, którzy zabijają, kradną i gwałcą na naszej polskiej ziemi”.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku do Polski przyjechało ponad 700 tysięcy cudzoziemców, z których większość pochodziła z Ukrainy. Natomiast, według danych MSWiA, w 2022 roku do Polski przyjechało tylko około 10 tysięcy osób z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Rzecznik rządu, Adam Szłapka, nie tylko skomentował te wypowiedzi, ale również zapowiedział konsekwencje prawne. „Oczywista, celowa dezinformacja. Sprawę powinna być zbadana przez ABW i prokuraturę, bo może wypełniać znamiona art. 130 par. 9” – napisał rzecznik rządu. Dodał również, iż odpowiednie służby otrzymają te informacje. Artykuł 130 Kodeksu karnego paragraf 9 odnosi się do rozpowszechniania fałszywych informacji, które mogą zagrozić bezpieczeństwu państwa.
Według ekspertów, dezinformacja w mediach może mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa. Może prowadzić do nienawiści i nieufności wobec innych narodów i grup społecznych. Dlatego też, świadomość i edukacja w zakresie mediów i komunikacji są tak ważne.
W Polsce, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) są odpowiedzialne za nadzorowanie mediów i środków przekazu. Natomiast, Prokuratura i ABW są odpowiedzialne za ściganie przestępstw związanych z dezinformacją i fałszywymi informacjami.
Warto również pamiętać, iż świadome i krityczne podejście do informacji jest kluczem do uniknięcia dezinformacji. Należy zawsze weryfikować źródła i informacje, które się nam przedstawiają, aby uniknąć fałszywych i nieprawdziwych informacji.