Depresja u nastolatków – przyczyny i leczenie

2 tygodni temu

Okres dojrzewania jest wyjątkowo trudnym etapem w życiu. Nastolatki podatne są na depresje, o czym niewielu z nich zdaje sobie sprawę. Depresja u nastolatków to zdecydowanie więcej niż zły nastrój. To unikanie kontaktu z rówieśnikami, niska samoocena czy brak poczucia szczęścia. Jak radzić sobie z depresją u nastolatków?

Depresja u nastolatków – czym jest spowodowana?

Istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe i społeczne, a także geny, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji u nastolatków. Nie bez znaczenia są również poniższe czynniki, które mogą zaostrzyć objawy:

Znęcanie się. Niestety, wielu nastolatków doświadcza zastraszania przez rówieśników, co może zwiększyć poziom stresu i zburzyć poczucie własnej wartości. Taki stan rzeczy może skutkować silnym i długotrwałym poczuciem beznadziejności i bezradności.

Inne problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Zdarza się, iż depresja u nastolatków współwystępuje z innymi schorzeniami psychicznymi, takimi jak lęk, ADHD, zaburzenia odżywiania, czy trudności w uczeniu się.

Trauma po stresujących wydarzeniach. Nastolatki, które doświadczyły przemocy lub znęcania się we wczesnych latach dzieciństwa, są bardziej narażone na rozwój depresji. Dodatkowo tragiczne wydarzenia, takie jak śmierć członka rodziny, mogą powodować nastrój depresyjny.

Niewspierające środowisko. Młodzież wychowująca się w niewspierającym środowisku domowym lub szkolnym jest bardziej narażona na depresję. Przykładowo, nastolatki LGBTQ żyjące w nieakceptujących i wrogich środowiskach są szczególnie podatne na depresję.

Jak leczyć depresję u nastolatków?

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia depresji. Polega na omawianiu uczuć i obaw danej osoby ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Różne formy psychoterapii, w tym terapia poznawczo-behawioralna lub terapia interpersonalna, mogą być pomocne w depresji młodzieńczej.

W przypadku ciężkich epizodów depresyjnych i skłonności do samookaleczeń nastolatki mogą wymagać hospitalizacji. Leczenie depresji w specjalnym szpitalu, może zapewnić nastolatkom bezpieczne i spokojne środowisko. Niestety, stygmatyzacja związana z chorobami psychicznymi i leczeniem jest wśród nastolatków bardzo zauważalna. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziny.

W leczeniu depresji u nastolatków wykorzystywane są leki. Jednak od razu pojawia się pytanie, czy przykławodo 14-letnie dziecko może takowe zażywać? Większość leków przeciwdepresyjnych jest bezpieczna dla nastolatków, ale FDA zaleca zachować szczególną czujność. Zdarza się, iż przyjmowanie leków depresyjnych przynosi niepożądane skutki uboczne. Niektóre nastolatki i dorośli poniżej 25 roku życia mogą doświadczyć nasilenia myśli samobójczych, szczególnie w pierwszych tygodniach ich przyjmowania. Dlatego tak ważne jest, by ściśle monitorować nastolatków przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Przyglądać się zachowaniu i wyłapywać ewentualne nieprawidłowości.

Źródło: providr.com

Idź do oryginalnego materiału