Wczoraj, 11 września 2024 roku, w Urzędzie Gminy Stare Babice odbyła się debata społeczna przeprowadzona w ramach cyklu spotkań z mieszkańcami pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Policjanci realizowali w ten sposób jedno z działań priorytetowych, które ma za zadanie zacieśnienie współpracy z lokalną społecznością. Tematem spotkania było poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i w miejscu publicznym, zagrożenie przestępczością z uwzględnieniem kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Spotkanie poprzedzone zostało debatą ewaluacyjną, podczas której omówione zostały postulaty i wnioski zgłoszone podczas ubiegłorocznej debaty. Było też okazją, aby promować zawód policjanta wśród lokalnej społeczności. Dla zainteresowanych dostępne były informatory o procesie rekrutacji.
Debata społeczna, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Gminy w Starych Babicach przebiegała pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W debacie udział wziął Zastępca Wójta Gminy Stare Babice Pan Jacek Kłopotowski, natomiast z ramienia komendy w Starych Babicach na spotkaniu obecna była inspektor Renata Skotnicka pełniąca obowiązki Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego wraz z zastępcą młodszym inspektorem Grzegorzem Kaczmarkiem. W debacie uczestniczył również Naczelnik Wydziału Prewencji podinspektor Robert Knap, Zastępca Wydziału Ruchu Drogowego podkomisarz Aneta Adamczyk, Kierownik Rewiru Dzielnicowych aspirant Bartłomiej Budnicki oraz dzielnicowi aspirant Tomasz Żochowski i młodszy aspirant Maciej Rokita.
Spotkanie poprzedzone zostało debatą ewaluacyjną, podczas której omówione zostały postulaty i wnioski zgłoszone podczas ubiegłorocznej debaty.
Następnie rozpoczęła się druga część spotkania, podczas którego Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego inspektor Renata Skotnicka przedstawiła informacje ogólne dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa na terenie gminy. Następnie omówiła założenia i sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także przedstawiła założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacji mobilnej „Moja Komenda” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która jest niezwykle pomocna w odnalezieniu dzielnicowego danego rejonu, a także zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Następnie rozpoczęła się dyskusja. Głównym tematem zgłaszanych postulatów było przede wszystkim bezpieczeństwo w ruchu drogowym i infrastruktura drogowa.
Uczestnicy spotkania, oprócz wypowiedzi na forum, mogli wyrazić swoją opinię o stanie bezpieczeństwa poprzez wypełnienie anonimowej ankiety. Uwagi i wnioski zgłoszone podczas debaty oraz zawarte w ankiecie będą analizowane pod kątem poprawy poczucia bezpieczeństwa i skuteczności pracy funkcjonariuszy. O realizacji zgłaszanych postulatów poinformujemy podczas kolejnej debaty ewaluacyjnej.
Wczorajsze spotkanie z mieszkańcami było także okazją do promowania zawodu policjanta wśród lokalnej społeczności. Dla zainteresowanych dostępne były informatory o procesie rekrutacji, wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do służby, poszczególnych etapach procedury kwalifikacyjnej oraz sposobie i miejscu złożenia