Co pokazały firmy podczas Targów Securex 2024? (cz. 1)

1 miesiąc temu

Pod koniec kwietnia w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń „Securex 2024”. Liczni wystawcy prezentowali nowoczesny sprzęt i technologie związane z szeroko pojętą branżą bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń technicznych. Nie sposób opisać kompletnej oferty prezentowanej na targach przez firmy, czy ich produkty i rozwiązania, dlatego postanowiliśmy wspomnieć o kilku z nich, które wzbudziły nasze największe zainteresowanie.

Auto ID

Zajmująca się od 25 lat kontrolą dostępu, rejestracją i ewidencją czasu pracy oraz zarządzaniem kluczami dostępu dla gości firma Auto ID podczas Targów Securex 2024 zaprezentowała premierowo w odświeżonej wersji graficznej i w nowej technologii swój flagowy produkt, aplikację EntryWise.

Ten nowoczesny system zarządzania kontrolą dostępu, dzięki poprawie przejrzystości i nowym funkcjonalnościom, umożliwia w łatwy sposób dodawanie i blokowanie użytkowników oraz nadawanie uprawnień w zakresie dostępu do pomieszczeń i przestrzeni. Dodatkowo zastosowane rozwiązania zostały wzmocnione poprzez nowe szyfrowanie kontroli dostępu, podnosząc w ten sposób poziom bezpieczeństwa użytkowników. Odświeżony EntryWise zgodny jest z unijną dyrektywą NIS2, która od października będzie obowiązywała również w Polsce.

Reakto

Firma pokazała system szybkiego reagowania oparty na dronowej usłudze ochrony. W ramach usługi została stworzona cała infrastruktura specjalna, którą tworzą stacja dokowania, autorski dron i oprogramowanie oraz centrum operacji dronowych. Celem systemu jest skrócenie reakcji na zgłoszenie alarmowe oraz weryfikacja i niwelowanie fałszywych alarmów w obiekcie.

Na stoisku firmy Reakto zaprezentowano przede wszystkim dron, który jest jednym z kluczowych elementów całego systemu. Urządzenie zostało wyposażone w narzędzia taktyczne, m.in. głośnik kierunkowy do odstraszania, służący do emisji komunikatu w kierunku intruza lub do wykorzystania przy innych usługach przeznaczonych dla klienta, czy stroboskop odstraszający.

Ponadto dron posiada kamerę bispektralną z termowizją, która zapewnia bardzo dobrą widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy oraz 400-krotny zoom optyczny z możliwością nagrywania zdarzenia w czasie rzeczywistym i przesyłania do centrum monitoringu.

Warto podkreślić, iż waga drona wraz z całym osprzętem oraz zestawem bateryjnym nie przekracza 5 kg. Dron zbudowany jest z wytrzymałych materiałów i wyposażony we wszelkie funkcje bezpieczeństwa wraz ze spadochronem, który w przypadku awarii napędzających go silniczków ma zapewnić bezpieczeństwo otoczenia podczas swobodnego spadania na ziemię.

RCS Engineering

Na stoisku firma zaprezentowała m.in. nagrodzony Złotym Medalem MTP przeznaczony dla obiektów muzealnych system ochrony zbiorów pod nazwą „Anarya Alarm Gallery”.

Podstawą systemu jest zastosowanie bezprzewodowego detektora montowanego bezinwazyjnie do ram obrazów lub innych dzieł sztuki, dzięki czemu można w łatwy i elastyczny sposób zmieniać miejsce i położenie chronionego obiektu, bez konieczności przenoszenia dodatkowego okablowania.

Zamontowany detektor jest praktycznie niewidoczny dla osób oglądających. Mocną stroną systemu jest fakt, iż został on wykonany w klasie Grade 4 (o najwyższym stopniu ochrony alarmowej zastosowanym w systemach zabezpieczenia technicznego), a sam detektor został wyposażony w baterię pozwalającą na wykonywanie nieprzerwanej pracy przez kilka lat. System umożliwia zabezpieczanie do 1000 dzieł sztuki w ramach jednej jednostki centralnej. W łatwy i szybki sposób można go adaptować zarówno w nowych, jak i już istniejących obiektach muzealnych.

Hormann

Na stoisku firmy Hormann – największego w Europie producenta bram, drzwi i napędów, rozwijającego się także w branży zabezpieczeń – pokazana została nowość w postaci mobilnej bariery dla pojazdów do sprawnej ochrony wydarzeń o nazwie „OktaBlock”.

Ta ważąca 350 kg zapora antyterrorystyczna jest w stanie zatrzymać pojazd do 7,5 tony na odcinku 3,7 metra. OktaBlock zaprojektowany został w taki sposób, aby w trakcie uderzenia w niego pojazdu podnieść przednią oś napędową auta uniemożliwiając mu dalszą jazdę.

Bariera jest w pełni mobilna, elastyczna i bezobsługowa oraz nie wymaga ingerencji w infrastrukturę w postaci wykonania dodatkowych prac budowlanych. OktaBlock wykonany jest na patencie firmy Hormann, posiada stosowane certyfikaty bezpieczeństwa (BSI i IWA), a w razie potrzeby może być także wykorzystywany jako znak informacyjny lub nośnik reklamy.

Warto też wspomnieć, iż pokazywane słupki zostaną wykorzystane do zabezpieczenia obiektów podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które w tym roku odbędą się na terenie Niemiec, oraz tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

CardPoland

Producent kart przeznaczonych dla systemów kontroli dostępu oraz bramek uchylnych, sensorycznych, stadionowych, pieszych i rowerowych, na Targach Securex 2024 w Poznaniu zaprezentował unikatowe stworzone przez siebie bramki ze skrzydłami wyposażonymi w reklamę holograficzną, na której można umieścić zarówno brandy, reklamy, loga, jak również informacje tekstowe.

Bramki przeznaczone są zarówno na wydarzenia targowe czy do zabezpieczenia innych wydarzeń eventowych, jak również dla branży budowlanej – zapewniając przekazanie informacji o charakterze bezpieczeństwa, np. „zakaz wejścia na teren budowy bez kasku” itp.

C&C

Firma zaprezentowała w Poznaniu szeroki przekrój systemów bezpieczeństwa, systemów kontroli dostępu, systemów analizy obrazu oraz systemów interkomowych z asystentami ID. To, co wyróżniało stoisko C&C od innych wystawców, to prezentacja produktów związanych z okablowaniem strukturalnym, czyli to, na czym opiera się każdy system bezpieczeństwa.

Za jeden z takich produktów – panel MMC 19” – w tym roku firma otrzymała Złoty Medal MTP. Panel jest wyposażony w opatentowany mechanizm, który pozwala na zamontowanie go przez instalatora bez użycia narzędzi oraz późniejszego serwisowania.

C&C pokazało na targach także w pełni autorski projekt – automatyczną recepcję. Zarówno oprogramowanie bazujące na kontroli dostępu grupy, jak również obudowa zostały opracowane przez inżynierów firmy. „Recepcja” umożliwia gościom dostęp do obiektu za pośrednictwem udostępnionego wcześniej kodu dostępu, który pozwala na samodzielną rejestrację.

Przeczytaj także: SECUREX 2024, czyli najnowsze trendy i rozwiązania branży security >>

Na jej podstawie użytkownik otrzymuje kartę, która umożliwia mu poruszanie się po przydzielonych obszarach obiektu bez konieczności wsparcia dodatkowej osoby asystującej. Przy wyjściu moduł, który jest drugim elementem wykonawczym, powoduje wyrejestrowanie się z obiektu i odbiór karty.

„Recepcja” może służyć także jako system do rejestracji czasu pracy, zliczając godziny pracy oraz czas spędzany na wyjściu prywatnym i służbowym. Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w standardową komunikację interkomową z operatorem, z którym, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, możemy bezpośrednio porozmawiać.

Tekst: Tomasz Łukaszewski

Zdjęcia: Tomasz Łukaszewski

Idź do oryginalnego materiału