Co oznaczają policyjne gesty na skrzyżowaniu? [ZDJĘCIA,FILM]

radiogorzow.pl 1 miesiąc temu

Przed 1 listopada gorzowska policja postanowiła przypomnieć kierowcom, jak zachować się kiedy na skrzyżowaniu ruchem kieruje policjant drogówki. – By ruch odbywał się sprawnie i bezproblemowo, kierowcy muszą znać gesty funkcjonariuszy. Do wydawanych przez policjantów poleceń, muszą stosować się także piesi – przypomina gorzowska policja.

Podstawowym gestem jest wyciągniętą w górę ręka policjanta z otwartą dłonią (1), który w ten sposób sygnalizuje zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Pojazdy, które się na nim znajdują, muszą je opuścić.

Kierujący stoją i oczekują na kolejne polecenia. Będzie to otwarcie poszczególnych kierunków jazdy. o ile policjant stoi do nas przodem lub tyłem, ruch dla nas jest niemożliwy.

Jeżeli policjant stoi do nas bokiem, gest otwarcia ruchu oznacza, iż możemy jechać. Otwarcie ruchu to rozłożenie rąk w obu kierunkach (2),a następnie wykonanie gestu do środka (jedna ręka przed głową, druga za głową) (3).

Po tym następuje ponowne uniesienie ręki w górę (1), by najpierw zamknąć ruch, a następnie otworzyć go dla pojazdów z innych kierunków. o ile po otwarciu ruchu, któryś z pojazdów będzie chciał skręcić w lewo, policjant zamknie ruch z naprzeciwka i wskaże pojazd, który może wykonać manewr skrętu (4).

Podczas kierowania ruchem policjanci stosują też ponaglenia (5).

Mundurowi chcą w ten sposób usprawnić ruch pojazdów i jak najszybciej rozładować zator. Pamiętajmy więc, by stosować się do poleceń funkcjonariuszy. Nie podjeżdżajmy do policjantów, by zadać pytanie na środku skrzyżowania, bo może to spowodować niebezpieczną sytuację. Przed wyjazdem z domu warto zapoznać się z publikowanymi mapami z organizacją ruchu drogowego. Nie tylko w rejonie cmentarza mogą pojawić się zmiany w oznakowaniu, więc nie należy jeździć „na pamięć”.

Idź do oryginalnego materiału