W sieci pojawiła się informacja, iż co dziesiąty Gruzin przebywający w Polsce w 2023 roku został zatrzymany przez policję. Stwierdzenie to zaczęto powielać w mediach, a politycy wprowadzili je do dyskursu antyimigracyjnego. Ile jest prawdy w statystykach? Sprawdźmy.
Wpis na temat przestępczości wśród Gruzinów pojawił się 7 października 2024 roku na platformie X. „W Polsce przebywa legalnie ok. 27 tys. Gruzinów. W 2023 roku zatrzymanych przez Policję zostało 2714 Gruzinów. Co dziesiąty” – stwierdził autor posta (pisownia oryginalna). Na dzień 29 października 2024 roku wpis zobaczyło prawie 180 tys. osób. Polubiono go 5 tysięcy razy, a komentarze pod nim zostawiły 144 konta. Post doczekał się też 600 udostępnień.
Statystyki przestępczości wśród Gruzinów przeniknęły również do świata polityki. Poseł z ramienia Konfederacji Witold Tumanowicz wspomniał o nich podczas wystąpienia w Sejmie 9 października. Stwierdził, iż są dowodem na to, iż obecna polityka migracyjna sprawia, iż w Polsce jest niebezpiecznie.
„W Polsce legalnie przebywa około 27 tysięcy Gruzinów, a co dziesiąty z nich miał już problemy z prawem. To, co się dzieje, to efekt niekontrolowanej polityki migracyjnej, która zmienia nasz kraj w poligon dla przestępców, ale mainstreamowe media wciąż będą przekonywać, iż są to wyjątki. Statystyki mówią same za siebie. Czas przestać udawać, iż nie widzimy problemu, bo stawką jest bezpieczeństwo Polaków. Stop masowej i niekontrolowanej imigracji” – powiedział w Sejmie Witold Tumanowicz.
Co kryją policyjne statystyki?
Ze statystyk, które otrzymaliśmy od Komendy Głównej Policji, wynika, iż w 2023 roku policjanci zatrzymali obywateli Gruzji 2576 razy, z czego czynności te dotyczyły 1948 osób. Oznacza to, iż niektórzy przedstawiciele tej narodowości mieli do czynienia z polską policją więcej niż raz.
Jak dowiedzieliśmy się od Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2023 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało 27 tysięcy obywateli Gruzji. Oznacza to, iż zatrzymani stanowią około 7% przedstawicieli tej grupy narodowej legalnie przebywających w naszym kraju.
Ze statystyk można wywnioskować, iż zatrzymani Gruzini stanowią około 15% wszystkich zatrzymanych cudzoziemców. Warto dodać, iż nie byli oni najczęściej zatrzymywanymi obcokrajowcami w Polsce, ponieważ w 2023 roku policjanci zatrzymali 7062 osoby z Ukrainy.
Podsumowując, informacja o zatrzymaniu w 2023 roku w Polsce co dziesiątego przebywającego tu legalnie Gruzina jest fałszywa, ponieważ zatrzymanych zostało nie 10%, a około 7% tej grupy.