Władze Kościoła Prawosławnego spierają się o uznawanie sakramentów udzielonych w innych jurysdykcjach. Patriarcha Bartłomiej żąda reakcji wobec hierarchy z Pafos.
Tychikos ignoruje świadectwa chrztu i mirracji
Ecumeniczny patriarcha Bartłomiej wystosował do arcybiskupa Cypru Jerzego list, w którym domaga się podjęcia działań dyscyplinarnych wobec biskupa Tychikosa – złożonego niedawno z urzędu hierarchy metropolii Pafos. Zarzuca mu, iż ten odmawia uznania świadectw chrztu i sakramentu mirracji wystawianych przez kanoniczne cerkwie prawosławne, wymagając ponownego chrztu.
Według przedstawionych zarzutów:
Tychikos nie akceptował świadectw sakramentu mirracji wystawionych przez inne kanoniczne Kościoły prawosławne, forsując swoje stanowisko w sprawie rebaptizacji i powodując problemy nie tylko wewnątrz Kościoła Cypru, ale także z innymi Cerkwiami lokalnymi
Chicago, Nowy Jork i… Pafos
Całą sprawę nagłośniła skarga złożona 12 maja 2025 roku przez profesora uniwersyteckiego urodzonego na Cyprze, a mieszkającego w tej chwili w Chicago. Jak wynika z dokumentów, chciał on zawrzeć ślub w swojej rodzinnej wiosce w regionie Pafos. Jego narzeczona, pochodząca z protestanckiego Kościoła Zjednoczonego Chrystusa, przeszła dziewięciomiesięczną katechezę i w listopadzie 2024 roku została przyjęta do Cerkwi przez sakrament mirracji w greckiej parafii św. Spirydona w Nowym Jorku.
Grecka Archidiecezja Prawosławna w Ameryce potwierdziła, iż ponowny chrzest nie był wymagany – kobieta została już wcześniej ochrzczona w imię Trójcy Świętej.
Urzędnicy żądali ponownego chrztu
Mimo to, dokumenty złożone w Metropolii Pafos spotkały się z odmową. Przedstawiciele Cerkwi domagali się ponownego chrztu kobiety, aby umożliwić parze ślub. Jak relacjonuje skarżący, przedstawiciele duchowieństwa przekazywali sprzeczne informacje – jeden z kapłanów miał stwierdzić, iż sakramenty protestanckie są z zasady nieważne.
W sprawę zaangażowała się nie tylko Archidiecezja Ameryki, ale i Metropolia Chicago, które stanowczo uznały wymóg ponownego chrztu za bezpodstawny. Obie instytucje wyraziły też zaniepokojenie ryzykiem zerwania komunii kościelnej z Cerkwią Cypru.
List z Fanaru
Sprawa dotarła do patriarchy Bartłomieja. W liście do arcybiskupa Jerzego wyraził on swoje rozczarowanie i jasno zażądał reakcji:
Będąc przekonanym, iż tradycyjne relacje naszych siostrzanych Cerkwi powinny być kontynuowane jak dotąd – dla wspólnego dobra, czego przecież i Wy oraz Wasi współbracia także pragniecie – prosimy o przywołanie metropolity Pafos do porządku i zakazanie mu burzenia wzorowych relacji między starożytnymi Cerkwiami Konstantynopola i Cypru
Głos z Cypru
Arcybiskup Jerzy poinformował już Święty Synod, iż sprawa naraziła Kościół Cypru na poważną krytykę ze strony Cerkwi Amerykańskiej, a także instytucji państwowych w USA, do których skargę złożył również profesor.
Co ciekawe, w gronie Cypryjczyków zamieszkałych w Polsce i USA również realizowane są dyskusje o tym, jak bardzo konserwatywne podejście niektórych duchownych może wpłynąć na relacje z diasporą. W rozmowie z Cypr24 jeden z Polaków zamieszkałych w Pafos zauważył:
To nie pierwszy raz, gdy ktoś próbuje narzucać własną interpretację sakramentów, ignorując decyzje innych Cerkwi. To szkodzi całej wspólnocie.
FAQ
Czy Cerkiew prawosławna uznaje chrzest udzielony w Kościele protestanckim?
W większości przypadków tak, jeżeli chrzest odbył się w imię Trójcy Świętej. Sakrament mirracji uznaje się za wystarczający do przyjęcia do Kościoła Prawosławnego.
Czy grecka parafia w Nowym Jorku miała prawo przyjąć osobę bez ponownego chrztu?
Tak – Archidiecezja Grecka w USA potwierdziła, iż postąpiła zgodnie z zasadami wiary.
Czy Kościół Cypru może odrzucić takie świadectwo?
Nie powinien – taka odmowa może naruszać jedność i zasady współpracy pomiędzy Cerkwiami lokalnymi.