CBŚ z Katowic i karpacka SG rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w nielegalnej fabryce produkowała papierosy. Starty Skarbu Państwa w związku z tą działalnością sięgają 35 milionów złotych. Zatrzymano 11 osób.
Na początku kwietnia, w wyniku działań operacyjnych i śledczych, przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę akcję, mającą na celu wykrycie oraz zlikwidowanie nielegalnych miejsc służących do produkcji, pakowania i przechowywania wyrobów tytoniowych. W trakcie operacji zatrzymano 11 osób, w tym trzech obywateli Białorusi. Ze względu na specyfikę prowadzonych działań, wsparcia udzielili funkcjonariusze Zespołów Specjalnych Centralnego Biura Śledczego Policji z oddziałów w Katowicach i Krakowie.

Na terenie jednej z posesji w powiecie mińskim funkcjonariusze natrafili na w pełni funkcjonującą, profesjonalnie wyposażoną linię do produkcji papierosów. W znajdujących się tam budynkach ujawniono specjalistyczne maszyny, ogromne ilości krajanki tytoniowej ważące kilka ton, miliony gotowych papierosów oraz zaplecze socjalne przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za nadzór nad procesem produkcyjnym.
Równocześnie, na innej posesji zlokalizowanej w tej samej okolicy, funkcjonariusze odkryli pakowalnię, w której papierosy były umieszczane w opakowaniach opatrzonych logotypami popularnych marek. Na miejscu zabezpieczono także linię pakującą, kolejne partie gotowych wyrobów tytoniowych oraz materiały wykorzystywane do ich dalszej dystrybucji.
Działalność była podzielona i porozrzucana w różnych miejscach. Na terenie powiatu wołomińskiego, służby odkryły ogromny magazyn służący do przechowywania nielegalnych wyrobów tytoniowych. W jego wnętrzu znajdowały się kartony wypełnione papierosami, worki z tytoniem, a także maszyny i komponenty niezbędne do kontynuowania produkcji i pakowania wyrobów.

W sumie funkcjonariusze przejęli ponad 10 milionów papierosów, niemal 15 ton tytoniu, kilkaset kilogramów odpadów powstałych w procesie produkcji, a także dużą ilość materiałów opakowaniowych, w tym kartony z podrobionymi logotypami znanych marek.
Oszacowano, iż straty Skarbu Państwa w związku z nieopłacaniem podatku VAT i akcyzy, wynoszą ponad 35 milionów złotych.
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji i przechowywania wyrobów akcyzowych. Na wniosek prokuratora, sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu wszystkich podejrzanych.