Były szef Poczty „żałuje”, iż ukrył krytyczny raport Horizon

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Były szef Poczty Tim Parker powiedział, iż „żałuje”, iż posłuchał rady szefa prawnego organizacji i zachował w tajemnicy krytyczny raport, który mógłby wesprzeć twierdzenia kierowników placówek pocztowych niesłusznie oskarżonych o kradzież i fałszowanie księgowości.

Podczas ostatniego przesłuchania w sądzie Parker został zapytany o raport. Skandal pocztowy – dochodzenie publiczne. Podobnie jak wielu poprzednich świadków, jego odpowiedzi często opierały się na upływie czasu, aby mógł powiedzieć, iż nie pamięta pewnych szczegółów, o które był przesłuchiwany. W jego Oświadczenie świadka liczące 158 stronParker użył zwrotu „nie przypominam sobie” 64 razy.

Został mianowany na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Poczty w 2015 r., gdy coraz częściej pojawiały się oskarżenia, iż ​​wady w systemie informatycznym Poczty Horizon spowodowały błędy księgowe, za które obwiniano kierowników placówek pocztowych.

W sierpniu 2015 r. BBC Panorama dokument ujawnił dalsze informacje o dostawcy Fujitsu, który mógł uzyskać dostęp i edytować zapisy finansowe w oddziałach pocztowych – co Poczta zaprzeczyła jako możliwe. Miesiąc później, ówczesna minister, baronowa Lucy Neville-Rolfe, poprosiła Parkera, aby po objęciu stanowiska priorytetowo potraktował zbadanie zarzutów dotyczących Horizon.

W tym czasie Komisja ds. przeglądu spraw karnych rozpatrywała już szereg spraw podniesione przez kierowników placówek pocztowych, którzy byli ścigani.

Parker zlecił adwokatowi Jonathanowi Swiftowi dokonanie przeglądu sprawy Horizon i wyroków skazujących, które opierały się na dowodach z systemu.

Swift zasugerował, iż Poczta mogła „zmusić” podnaczelników poczty do przyznania się do winy za fałszywe sprawozdania finansowe, oskarżając ich o cięższe przestępstwo oszustwa, mimo iż nie mieli wystarczających dowodów na popełnienie oszustwa. Swift powiedział, iż problem ten ma „rzeczywiste znaczenie dla reputacji” Poczty i jest „plamą na charakterze firmy”.

Stwierdził również, iż Horizon „czasami cierpi z powodu insektów, które powodują straty w niektórych gałęziach” i ostrzegł, iż mogły mieć miejsce pomyłki sądowe.

Przegląd Swifta zawierał szereg rekomendacji dotyczących dalszego zbadania sprawy Horizon – jednak Parker otrzymał od głównej radczyni prawnej Poczty Jane MacLeod radę, iż nie może on udostępniać przeglądu zarządowi, którego był przewodniczącym, ponieważ dokument jest prawnie chroniony.

W rezultacie w trakcie postępowania nie udostępniono również materiału dowodowego z przeglądu. Sprawa Sądu Najwyższego z lat 2018/19, która udowodniła błędy w programie Horizon byli odpowiedzialni za pozorne straty księgowe w systemie.

W październiku 2020 r. Parker został upomniany w liście od Sarah Munby, wówczas stałej sekretarz w Ministerstwie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej – departamencie rządowym odpowiedzialnym za relacje z Pocztą i odpowiedzialnym za mianowanie go na stanowisko przewodniczącego – za decyzję o nieuczestniczeniu w przeglądzie Swifta przez zarząd.

„Uważamy, iż błędem było nieupewnienie się, iż cała rada ma możliwość zapoznania się i omówienia szczegółów swoich ustaleń oraz uzgodnienia, jakie powinny być dalsze kroki. Z perspektywy czasu, rada powinna była zapoznać się z tymi informacjami i jesteśmy rozczarowani, iż tak się nie stało” – napisał Munby.

„Co do zasady uważamy, iż trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek okoliczności, w których kwestie tajemnicy zawodowej lub poufności uniemożliwiałyby udostępnienie istotnych informacji zarządowi spółki”.

Zapytany przez adwokata Jasona Beera, KC, Parker powiedział: „Zawsze zakładano, iż przegląd sprawy Swift będzie objęty tajemnicą prawną”, dodając, iż poinformował go o tym „główny radca prawny”, mając na myśli MacLeoda.

Parker powiedział, iż według jego wiedzy dokument zostanie udostępniony szerzej, gdy tylko zostaną podjęte działania w związku z zaleceniami.

„Żałuję, iż dostałem taką radę i z niej skorzystałem” – powiedział w wywiadzie.

„Mój pogląd w tamtym czasie – i być może było to nieco naiwne – był taki, iż zalecenia zostaną opublikowane dość gwałtownie i będziemy mogli mówić o raporcie jako o ukończonym, ale tak się niestety nie stało… Czy mogliśmy się nim podzielić? Chciałbym, żebyśmy to zrobili”.

Dodał, iż MacLeod powiedziała mu, iż zostaną sporządzone tylko cztery kopie raportu i iż wszystkie zostaną przechowywane w jej dziale prawnym.

Aby zachować tajemnicę prawną, MacLeod wziął na siebie obowiązek wdrożenia zaleceń przeglądu Swift, ale zanim mógł to zrobić, grupa kampanijna Justice for Subpostmasters Alliance wszczęła postępowanie prawne przeciwko Poczcie.

W 2016 r. Parkerowi doradzał MacLeod, a zewnętrzni doradcy prawni Poczty, którzy pracują nad przeglądem ustawy Swift, powinni zaprzestać działalności, ponieważ nadchodzący spór sądowy będzie dotyczył kwestii podniesionych w wyniku przeglądu, a przywilej prawny w zakresie przeglądu powinien zostać utrzymany.

Recenzja Swifta pozostała tajna do 2022 r.gdy działaczka na rzecz wolności informacji Eleanor Shaikh poprosiła o jej udostępnienie. MacLeod mieszka teraz w Australii i odmówiła stawienia się jako świadek przed komisją śledczą.

Skandal na poczcie był po raz pierwszy ujawnione przez Computer Weekly w 2009 r.ujawniając historie siedmiu podmenadżerów poczty – w tym Alana Batesa – i problemy, jakie mieli z powodu systemu księgowego. To jedna z największych pomyłek sądowych w historii Wielkiej Brytanii (zobacz poniżej oś czasu artykułów Computer Weekly na temat skandalu od 2009 r.).

• Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o skandalu Horizon

• Zobacz także: Dokument ITV – Pan Bates kontra poczta: prawdziwa historia



Source link

Idź do oryginalnego materiału