
Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zdecydowała we wtorek (1 kwietnia), iż zwróci się do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego grzywną w wysokości 3 tys. zł za niestawiennictwo. Ponadto komisja zwróci się do sądu o zatrzymanie i doprowadzenie Stróżnego przed komisję.
Stróżny miał być we wtorek (1 kwietnia) przesłuchany przez komisję ds. Pegasusa, ale ponownie nie stawił się.
Wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica) zaproponował, aby komisja zwróciła się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie Stróżnego grzywną w wysokości 3 tys. zł oraz żeby komisja zwróciła się do sądu z wnioskiem o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Stróżnego przed komisję.
Według niego „to już taka praktyka dotycząca ludzi związanych z PiS”, iż nie stawiają się na przesłuchanie.
Ta postawa i ta obstrukcja ludzi związanych z PiS jest dość jednoznaczna i znana
– dodał wiceszef komisji.
Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) przychyliła się do wniosku Treli i zarządziła głosowanie. Wszyscy biorący udział w głosowaniu członkowie komisji byli „za”.
Sroka podkreśliła, iż Stróżny trzykrotnie nie stawił się na posiedzeniu komisji. Dodała, iż komisja dysponuje dwoma potwierdzeniami wysłania przesyłki do Stróżnego, które nie zostały odebrane przez adresata.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego systemu m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Czym jest system Pegasus?
Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego telefona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów. Według przekazanych dotąd, m.in. przez NIK, informacji system Pegasus został zakupiony jesienią 2017 r. dla CBA, ze środków pochodzących w zasadniczej części (25 mln zł) z Funduszu Sprawiedliwości.