Brutalnie pobił 17-letnią partnerkę w centrum Kamiennej Góry. Nagranie trafiło do sieci

2 tygodni temu
Jeden z lokalnych dolnośląskich portali poinformował o zdarzeniu, do którego doszło w minionym tygodniu, ale dopiero teraz trafiło ono do ogólnopolskich mediów. Wszystko za sprawą nagrania, które pojawiło się w sieci. Widać na nim brutalne pobicie 17-latki przez jej 22-letniego partnera, do którego doszło w centrum Kamiennej Góry. Mężczyzna już usłyszał zarzuty i trafił do aresztu tymczasowego na 3 miesiące.


5 kwietnia, biały dzień, Kamienna Góra, centrum miasta... 17-latka prowadzi wózek z dzieckiem, obok niej idzie jej 22-letni partner. Nagle mężczyzna łapie młodą kobietę za włosy i zaczyna bić. Nie przestaje, choćby gdy ta upada na ziemię i zaczyna się osłaniać przed ciosami.

Wszystko nagrały kamery monitoringu, a nagranie trafiło do sieci, dotarła do niego m.in. redakcja ID Informacje Dolnośląskie. Materiał dostępny jest również na stronie policji. Kobiecie pomogli przechodnie, którzy widząc zdarzenie, interweniowali i odciągnęli mężczyznę. Na miejsce wezwano policję.

– Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia, młoda kobieta znajdowała się już w karetce pomocy medycznej. Mężczyzny nie było, 22-latek został zatrzymany tego samego dnia na terenie Kamiennej Góry – powiedziała mediom mł. asp. Elwira Hajduga z kamiennogórskiej policji.

Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. – Dwa dotyczą zdarzenia z 5 kwietnia. Chodzi o popełnienie tak zwanego występku chuligańskiego poprzez pobicie i kierowanie gróźb karalnych zabójstwa wobec pokrzywdzonej. Trzeci dotyczy natomiast fizycznego i psychicznego znęcania się nad kobietą w okresie od maja do grudnia 2022 roku. Wszystkich tych czynów dopuścił się w warunkach recydywy. Odbywał już karę więzienia za podobne przestępstwa. Wystosowano wniosek o trzymiesięczny areszt, do czego sąd się przychylił. Grozi mu od 4,5 miesiąca do pięciu lat więzienia – poinformował prokurator Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Śledczy nie podali, czy podejrzany przyznał się do winy i czy złożył jakiekolwiek wyjaśnienia. Wiadomo jednak, iż sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o umieszczeniu 22-latka w 3-miesięcznym areszcie tymczasowym.

Kobieta na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Podobnie jak jej 2-letnie dziecko. 22-latek nie jest bowiem ojcem malucha, a jedynie partnerem 17-latki. Funkcjonariusze założyli niebieską kartę.

Policja przypomina numery alarmowe i platformy kontaktu


Numer alarmowy 112


W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy domowej, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji adekwatnych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Aplikacja Alarm 112


W sytuacji braku możliwości nawiązania połączenia głosowego możliwym jest skorzystanie z uprzednio zainstalowanej bezpłatnej aplikacji, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Alarm 112, która dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego, jeżeli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.

Aplikacja Moja Komenda


Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą domową mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych Policji adekwatnych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej Moja Komenda, osoby dotknięte przemocą domową mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do adekwatnego dzielnicowego.

Dzięki usługom lokalizacyjnym dostępnym w telefonie użytkowników aplikacji odnajduje ona najbliższy policyjny obiekt, wskazuje trasę dojścia lub dojazdu. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Moja Komenda” lub dzięki kodów QR.

Platforma Policja E-usługi


Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (http://www.policja.pl) dostępna jest platforma Policja E-usługi również umożliwiająca kontakt z Policją. W ramach przedmiotowego portalu dostępna jest także online Centralna Książka Telefoniczna, umożliwiająca wyszukanie danych kontaktowych jednostki organizacyjnej Policji adekwatnej dla miejsca zamieszkania.

Aplikacja Twój Parasol


Dla osób doświadczających przemocy domowej lub będących jej świadkami dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna Twój Parasol, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji. Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie, jednakże na chwilę obecną są to jedynie dane z terenu garnizonu stołecznego (rejon podległy Komendzie Stołecznej Policji). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu Twój Parasol lub dzięki kodów QR.

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie


Dla osób chcących uzyskać fachową poradę, możliwe jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury "Niebieskiej Karty" nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:

osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora;

osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Idź do oryginalnego materiału