Decyzja o zawieszeniu Ostrowskiego nastąpiła w kontekście wszczęcia przez niego postępowania dotyczącego domniemanego "zamachu stanu", w którym oskarżeni zostali m.in. premier Donald Tusk i marszałkowie Sejmu i Senatu.
Śledztwo to zostało zainicjowane na podstawie zawiadomienia złożonego przez Bogdana Święczkowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk ujawnił, iż Bodnar dwukrotnie zwracał się do Ostrowskiego o przekazanie dokumentów w tej sprawie, wyznaczając termin do poniedziałku 10 lutego. Podwładny nie chciał jednak tego uczynić. Ostatecznie dokumenty trafiły do sekretariatu Prokuratury Generalnej.
Prokurator Michał Ostrowski zawieszony
Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorkowym komunikacie, który został zamieszczony na platformie X, iż "prokurator Generalny Adam Bodnar w dniu 10 lutego zawiesił w czynnościach na okres 6 miesięcy ZPG Michała Ostrowskiego".
Na godzinę 12.30 zaplanowano briefing prasowy w siedzibie Prokuratury Krajowej, podczas którego zostanie ujawnione więcej informacji.
Napięcia w Prokuraturze Krajowej
Michał Ostrowski sprzeciwiał się zmianom wprowadzanym przez nową ekipę rządzącą w Prokuraturze Krajowej. Wraz z innymi zastępcami prokuratora generalnego, nominowanymi w czasach rządów PiS, publicznie wyrażał krytyczne stanowisko wobec działań Adama Bodnara.
W grudniu Bodnar podjął decyzję o przeniesieniu Ostrowskiego oraz dwóch innych zastępców do wydziałów zamiejscowych.
Kariera prokuratora Ostrowskiego i powiązania polityczne
Ostrowski został powołany na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego w listopadzie 2023 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego, z rekomendacji Zbigniewa Ziobry. Wcześniej, od 2016 roku, pełnił funkcję dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej.
Jego kariera w prokuraturze była ściśle związana z okresem rządów Zjednoczonej Prawicy, a jego zawieszenie stanowi kolejny etap zmian wprowadzanych przez nową administrację.