Blisko 100 kajakarzy na rzece i zacięta walka strażaków. Tak przebiegało Święto Prosny 2026

2 godzin temu

Blisko 100 kajakarzy na rzece

Święto Prosny już na stałe wpisało się do kalendarza imprez w powiecie pleszewskim. Wydarzenie stanowi symboliczny początek sezonu turystycznego. W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, wszystkie drogi prowadziły do Nowej Wsi w gminie Gizałki. Tam zmierzało blisko 100 kajakarzy, którzy wystartowali z Chocza.
Ulewa przed startem, a później żar lejący się z nieba. W takich warunkach miłośnicy tej formy aktywnego spędzania czasu pokonali odcinek liczący około 12 km. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy wodni z Oddziału Miejsko-Powiatowego WOPR w Pleszewie.
Z kolei z Szymanowic wyruszył marsz nordic walking. Na miejscu odbył się piknik rekreacyjny. Dla dzieci przygotowano strefę zabaw EKO prowadzoną przez wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Pleszewie. Dużo emocji wzbudziły zawody sportowo-pożarnicze, w których uczestniczyły jednostki OSP z terenu gminy Gizałki.
https://zpleszewa.pl/wiadomosci/noc-swietojanska-w-nowej-wsi-wystapi-grzegorz-hyzy-beda-ogniska-i-puszczanie-wiankow/drgZCvmhq4SGPo2tHt7F

Zacięta walka strażaków

Na starcie stanęło 16 drużyn, w tym 9 męskich, 1 żeńska, 4 młodzieżowe i 2 dziecięce. Musztra, sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenie bojowe na mokro - to zadania, z którymi zmagali się seniorzy. Dla dzieci i młodzieży przygotowano rozwinięcie bojowe z przeszkodami. Ci nieco starsi dodatkowo sprawdzili swoje umiejętności w biegu sztafetowym z przeszkodami.
Sędzią głównym zawodów był asp. Sylwester Chwałkowski z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie.
- W skład sekretariatu zawodów weszli: sekc. Adam Pacholak z KP PSP w Pleszewie, druh Józef Gmyrek – Komendant Gminny Związku OSP RP w Gizałkach oraz druhna Dorota Olejniczak z OSP Szymanowice. Funkcję sędziów pełniło również sześciu druhów reprezentujących poszczególne jednostki OSP z terenu gminy: Leszek Szymczak (OSP Białobłoty), Edward Wulbach (OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna), Andrzej Kaczmarek (OSP Szymanowice), Jacek Janiszewski (OSP Tomice), Sebastian Matuszewski (OSP Wierzchy-Leszczyca), Stanisław Grabarek (OSP Wronów), Paweł Cieślak (OSP Ruda Wieczyńska), Konrad Taczała (OSP Gizałki) i Marek Kowalski (OSP Gizałki) - informują organizatorzy.
Oto wyniki rywalizacji:
DDP
  1. (ex aequo) OSP Szymanowice i OSP Gizałki;
MDP - dziewczęta
  1. OSP Gizałki;
MDP - chłopcy:
  1. OSP Gizałki;
  2. OSP Kolonia Ostrowska- Świerczyna;
  3. OSP Szymanowice;
grupa „C” - ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza łącznie:
  1. OSP Gizałki
grupa „A” - ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza łącznie:
  1. OSP Szymanowice I;
  2. OSP Gizałki I;
  3. OSP Wronów;
  4. OSP Ruda Wieczyńska;
  5. SP Wierzchy-Leszczyca;
  6. OSP Szymanowice II;
  7. OSP Gizałki II;
  8. OSP Białobłoty;
  9. OSP Kol. Ostrowska-Świerczyna;
grupa „C” - musztra:
  1. OSP Gizałki
grupa „A” - musztra:
  1. OSP Gizałki I;
  2. OSP Ruda Wieczyńska;
  3. OSP Szymanowice II;
  4. OSP Białobłoty;
  5. OSP Wronów;
  6. OSP Szymanowice I;
  7. OSP Wierzchy-Leszczyca;
  8. OSP Gizałki II.

Przed rozpoczęciem zawodów miało miejsce uroczyste przekazanie ciężkiego zestawu hydraulicznego LUKAS z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie dla OSP Białobłoty. Sprzęt przekazali st. bryg. Waldemar Barański, zastępca Komendanta Powiatowego PSP oraz Robert Łoza, wójt gminy Gizałki. Zestaw odebrali Dariusz Kostanowicz, prezes OSP Białobłoty i Łukasz Szymczak, naczelnik jednostki. Zestaw wykorzystywany będzie podczas działań ratownictwa technicznego, głównie przy uwalnianiu osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/emocjonujaca-walka-druhow-rozstrzygnieto-zawody-w-kowalewie/RBBQDcPlO3x1OdPC6iJphttps://zpleszewa.pl/wiadomosci/jedlec-gospodarzem-strazackiego-swieta-poznalismy-najlepsze-druzyny-osp/ZqEHXO0j5lKKjKbEeFEC
Idź do oryginalnego materiału