Włoski Trybunał Ministrów rozważa postawienie zarzutów karnych premier Giorgii Meloni i najwyższym urzędnikom w związku z kontrowersyjnym uwolnieniem przez rząd libijskiego generała poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Trybunał, specjalny organ sądowy, który bada i ściga przestępstwa popełnione przez urzędujących ministrów rządu, zakończył dochodzenie w sprawie nieprzekazania przez Włochy libijskiego generała Osamy Najeema Almasriego do MTK, donoszą „Corriere della Sera” i „La Repubblica”.
Almasriego, byłego szefa libijskiej policji sądowej, aresztowano w Turynie 19 stycznia na mocy nakazu aresztowania MTK za rzekome morderstwa, tortury i gwałty związane z nadużyciami w ośrodku detencyjnym Mitiga w Trypolisie.
Zaledwie dwa dni później został on jednak zwolniony i odleciał z powrotem do Libii włoskim samolotem wojskowym.
Oprócz Meloni na celowniku Trybunału znaleźli się również minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi, minister sprawiedliwości Carlo Nordio oraz podsekretarz Alfredo Mantovano, którym mogą zostać postawione zarzuty obejmujące zaniedbanie obowiązków.
Akta zebrane przez Trybunał pokazują, iż szefowa gabinetu Nordia, Giusi Bartolozzi, została poinformowana o aresztowaniu Almasriego po południu 19 stycznia – co zaprzecza wielokrotnym oświadczeniom rządu, iż ministerstwo dowiedziało się o sprawie później i nie miało „czasu na działanie”.
Opozycja żąda rozliczeń
Sprawa odbiła się szerokim echem na włoskiej scenie politycznej. Opozycja domaga się dymisji Nordio i wzywa Meloni do wystąpienia w parlamencie i wyjaśnienia sprawy.
– Teraz mamy dowód: Nordio kłamał w parlamencie. Musi natychmiast podać się do dymisji – powiedział Roberto Giachetti z liberalnej partii Italia Viva.
Posłanka Partii Demokratycznej Debora Serracchiani stwierdziła, iż decyzja o uwolnieniu Almasriego i odesłaniu go do kraju rządowym samolotem była „celowym aktem politycznym”, za który Meloni trzeba pociągnąć do odpowiedzialności.
Tymczasem MTK wszczął postępowanie przeciwko Włochom za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Włochy przedstawiły już oficjalną obronę przed trybunałem w ramach proceduralnego kroku pozwalającego państwom uzasadnić swoje działania przed wydaniem przez sąd orzeczenia. Prokurator MTK odrzucił kilka argumentów Włoch jako bezpodstawne.