Aszura

mzr.pl 4 miesięcy temu

Aszura – to dziesiąty dzień miesiąca muharram, według kalendarza muzułmańskiego. W roku 2024 obchodzony jest 16 lipca, we wtorek. Ten błogosławiony dzień upamiętnia szczególne wydarzenie, kiedy to Allah (słt) uratował proroka Musę (Mojżesz) i lud Izraela przed ścigającym ich Faraonem. Woda Morza Czerwonego rozstąpiła się i uciekający mogli przejść. Okazując swoją wdzięczność, Żydzi pościli w tym dniu.

Będąc w Medynie, Prorok Muhammad (saał) widział poszczących Żydów dziesiątego muharrama. Zapytał ich: „Jakie jest znaczenie tego dnia, w którym pościcie?”.

Odpowiedzieli: „To dobry dzień, dzień w którym Bóg uratował dzieci Izraela przed ich wrogiem. Dlatego Musa (as) pościł w tym dniu”.

Prorok Muhammad (saał) stwierdził: „Jesteśmy bliżej Mojżesza niż wy”, po czym dodał: „Jeśli dożyję przyszłego roku, będę pościł również dziewiątego dnia (miesiąca muharram)” i nakazał to innym muzułmanom.

Gdy post w miesiącu ramadan stał się obowiązkowym, post w dniu Aszura stał się nieobowiązkowy. Aby odróżnić się od Żydów, Prorok zalecił post w dwa dni: dziewiątego i dziesiątego lub dziesiątego i jedenastego dnia miesiąca muharram.

W dzień Aszura po obiedzie, egipscy i tureccy muzułmanie mają w zwyczaju jedzenie puddingu z orzechami, rodzynkami i wodą różaną. Natomiast Tatarzy przygotowują kompot „aszurejny” zrobiony z siedmiu rodzajów owoców – suszonych i świeżych.

Jak każdy akt czci, tak i post w dniu Aszura niesie za sobą wiele łask i błogosławieństw. Poszcząc w tym dniu, nie tylko zbliżamy się do Allaha podążając śladami Jego Proroków, ale również możemy oczekiwać odpuszczenia grzechów, gdyż jak powiedział Prorok Muhammad (saał): „Post w dniu Aszura zmazuje grzechy poprzedniego roku”.

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału