Przebieg inwestycji
We wrześniu 2020 roku w Kłodzku trwała inwestycja przebudowy sieci ciepłowniczej, która obejmowała m.in. wykonanie przejścia cieplnego przez most na ul. Kościuszki poprzez zamontowanie rur ciepłowniczych na podporach pod mostem. Zgodnie z projektem, przeprowadzono przewierty przez ściany betonowe trzech filarów mostu, po dwa na każdym filarze. Podczas przewiertu na jednym z filarów jeden z pracowników zauważył pęknięcia i rysy na ścianie filaru. Prace natychmiast przerwano, most zamknięto, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kłodzku wydał decyzję o zakazie użytkowania obiektu.
Ustalenia śledztwa
Śledztwo wykazało, iż podczas odwiertów przecięto zbrojenia nośne filarów mostu. Usunięcie prętów zbrojeniowych spowodowało nagłe pęknięcie filaru, a jedynie zachowane zbrojenie montażowe zapobiegło katastrofie budowlanej. Prace budowlane były prowadzone na podstawie projektu sporządzonego przez oskarżoną.
Opinia biegłego
Biegły z zakresu budownictwa stwierdził, iż projekt budowlany był wykonany nieprawidłowo przez osobę bez odpowiednich uprawnień.
Stwierdzone braki stworzyły bezpośrednie niebezpieczeństwo zawalenia się mostu oraz realne zagrożenie katastrofy w ruchu lądowym. Ekspert ocenił, iż oskarżona nie spełniła wymagań przepisów, nie zapewniła udziału osób z odpowiednimi uprawnieniami oraz nie skoordynowała opracowań projektowych z zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia - wyjaśnia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Mariusz Pindera.
Stanowisko oskarżonej
Oskarżona nie przyznała się do stawianych jej zarzutów. Za zarzucane przestępstwo grozi kara więzienia od roku do 10 lat. Sprawa zostanie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Kłodzku.

![Zaskakujący widok. Nietypowa akcja służb w Ostrołęce [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/zdjeciail.png)











English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·