Akcja KAS w obszarze e-papierosów

3 godzin temu

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Policją walczy z niebezpiecznymi e-papierosami.

  • 90,6% dotychczas przebadanych próbek przekracza wynikające z ustawy normy i zgodnie z prawem takie wyroby nie powinny znaleźć się w sprzedaży.
  • Wprowadzanie do obrotu takich produktów jest przestępstwem za co grozi grzywna do 200 tys. zł albo kara ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie.
  • Wszczęto ponad 90 kontroli celno-skarbowych w podmiotach produkujących, nabywających wewnątrzwspólnotowo lub importujących e-papierosy.

KAS podjęła intensywne działania mające na celu sprawdzenie zgodności z prawem oferowanych na polskim rynku jednorazowych papierosów elektronicznych. Prowadzone kontrole weryfikują m.in. zawartość e-płynu w papierosach elektronicznych, kartridżach i zbiorniczkach zapasowych. Do tej pory KAS wszczęła ponad 90 kontroli celno-skarbowych w podmiotach produkujących, nabywających wewnątrzwspólnotowo lub importujących e-papierosy.

W ramach kontroli pobrano 1295 próbek, które skierowano do zbadania w laboratoriach KAS. Do tej pory przebadano 772 próbki. W przypadku aż 700 na 772 próbek (co stanowi 90,6%), w badaniach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej, określonej w regulacjach wspólnotowych oraz ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, pojemności zbiorniczka e-papierosa jednorazowego użytku, kartridża lub pojemnika zapasowego. Przekroczenie norm określonych w tych przepisach powoduje, iż produkty są niezgodne z przepisami unijnymi i krajowymi oraz, jako uznane za niebezpieczne, nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży.

Ponadto w 74 przypadkach stwierdzono wyższą niż deklarowana zawartość e-płynu (wyrobu akcyzowego) w przebadanych e-papierosach. Podwyższone parametry płynu powodują, iż te wyroby były niewłaściwie opodatkowane akcyzą, co skutkowało stratą w podatku akcyzowym dla budżetu państwa. W tych przypadkach zostaną wszczęte przez adekwatne organy procedury podatkowe zmierzające do wymierzenia podatku akcyzowego w należytej wysokości oraz prowadzone będą postępowania karne skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy.

W ujawnionych przez KAS przypadkach doszło również do naruszenia przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, tj. art. 11c określającego wymagania i normy techniczne, które e-papierosy lub pojemniki zapasowe powinny spełniać. Naruszenie to jest penalizowane w art. 12c pkt 10 ww. ustawy i zagrożone grzywną do 200 tys. zł albo karą ograniczenia wolności, albo obiema tymi karami łącznie.

W przypadku niezgodności e-papierosów z przepisami prawa, KAS niezwłocznie zawiadamia Prokuraturę lub Policję o możliwości popełnienia przestępstwa.

Działania będą kontynuowane.

KAS

Idź do oryginalnego materiału