Akademia Policji w Szczytnie to jedyna w Polsce uczelnia wyższa służb mundurowych o profilu policyjnym. Działając na bazie tradycji szkoły milicyjnej i policyjnej, Akademia łączy funkcje naukowe i szkoleniowe. Zgodnie ze statutem jest uczelnią służb państwowych nadzorowaną przez MSWiA i zarazem jednostką organizacyjną Policji. Ma osobowość prawną, siedzibą jest Szczytno, i – co szczególnie podkreślali politycy – wyższy status „akademii” podnosi jej prestiż i ułatwia rozwój międzynarodowej współpracy. Uczelnia posiada pełne uprawnienia akademickie – nadaje stopień doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach nauki o bezpieczeństwie i nauk prawnych. Ponadto kształci na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz studiach podyplomowych, a także realizuje szkolenia mundurowe funkcjonariuszy policji (kursy podstawowe, podoficerskie, aspiranckie i oficerskie) dla funkcjonariuszy Policji i służb współpracujących.
Historia i tradycje
Początki Akademii sięgają lat 50. XX w. – 15 września 1954 r. przeniesiono do Szczytna Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej z Słupska. Na przestrzeni lat placówka zmieniała nazwy i struktury organizacyjne. W 1972 r. na mocy rozporządzenia rządu przekształcono ją w Wyższą Szkołę Oficerską MSW im. gen. Franciszka Jóźwiaka, jednocześnie nadając imię generała. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. ta formuła szkolnictwa została rozwiązana. 1 października 1990 r. powołano w Szczytnie Wyższą Szkołę Policji (WSPol)– pierwszą cywilną szkołę wyższą Policji w III RP. Od tego czasu kolejni komendanci–rektorzy rozwijali status i ofertę uczelni, wprowadzając nowe specjalności i stopnie naukowe.
Dotychczas uczelnia zyskała liczne wyróżnienia – m.in. w 1969 r. otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1971 r. nadano jej imię „Witolda” gen. Jozwiaka. W 2019 r. z inicjatywy komendanta szkoły wystąpiono z wnioskiem o zmianę nazwy. 24 maja 2023 r. prezydent podpisał ustawę, a 1 sierpnia 2023 r. Wyższa Szkoła Policji zmieniła nazwę na Akademia Policji w Szczytnie. – To wyższy status, kolejny krok naprzód – podkreślali politycy podkreślając naukowe osiągnięcia uczelni i nowe możliwości współpracy.
Akademia Policji w Szczytnie – Struktura organizacyjna i infrastruktura
Akademią kieruje Komendant–Rektor – w tej chwili inspektor dr Agata Malasińska-Nagórny (od czerwca 2024). W skład kierownictwa wchodzi także kanclerz. Uczelnia ma rozbudowaną strukturę: działa Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych (WBiNP) z dziekanem, instytuty naukowe (m.in. Służby Prewencyjnej, Kryminalnej, Nauk Prawnych i Społecznych) oraz komórki administracyjne i szkoleniowe (obszernie wypisane na stronie uczelni). Na kampusie o powierzchni ok. 37 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków służących celom dydaktycznym i koszarowym. Wśród nich są sale wykładowe, laboratoria, biblioteka oraz bogata infrastruktura sportowa i szkoleniowa (m.in. kompleks strzelnic, basen kryty, hala sportowa, pola ćwiczebne). istotną rolę pełnią też obiekty noclegowe: stary pawilon akademików oraz hotel służbowy.

W budynkach dydaktycznych zainstalowano nowoczesne środki multimedialne, w tym symulatory jazdy pojazdami uprzywilejowanymi i działania kryzysowego. Biblioteka Akademii mieści około 220 tys. tomów, prenumeruje blisko 200 czasopism (w tym zagranicznych) i zapewnia dostęp on-line do wielu baz danych. Akademia wydaje też własne publikacje: około kilkunastu pozycji naukowych rocznie i trzy periodyki branżowe (m.in. „Przegląd Policyjny” i „Policja – Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji”), wysoko punktowane w wykazach naukowych.
Oferta edukacyjna i szkoleniowa
Akademia Policji w Szczytnie łączy ofertę akademicką z programami specjalistycznymi dla Policji i innych służb. Studia wyższe prowadzone są na wydziale WBiNP, który oferuje m.in.:
- studia I stopnia (licencjackie) – kierunki „Nauka o Policji” (o profilu praktycznym) oraz „Zarządzanie” ,
- studia II stopnia (magisterskie) – kierunki „Bezpieczeństwo wewnętrzne” i „Kryminologia” ,
- inżynierskie (I stopnia) – kierunek „Informatyka” ze specjalnością „Informatyka w bezpieczeństwie”,
- studia podyplomowe – m.in. „Zarządzanie kryzysowe”, „Zarządzanie jednostką organizacyjną Policji” i inne zgodne z potrzebami służby (Źródło: Gazeta Policyjna: wywiad z insp. dr Agatą Malasińską-Nagórny – Komendantem-Rektorem APwSz) .
Komendant-Rektor przypomina, iż „akademia” nie ogranicza się do pielęgnowania tradycji – uczelnia daje pełne uprawnienia naukowe (doktorat, habilitację) oraz kształci cywilnych studentów obok policjantów. W ostatnich naborach największą popularnością wśród absolwentów liceów cieszyły się czteroletnie studia I stopnia na kierunku „Nauka o Policji”, natomiast doświadczeni funkcjonariusze chętnie wybierali studia magisterskie niestacjonarne („Kryminologia”, „Bezpieczeństwo wewnętrzne”). Wśród studiów podyplomowych najwięcej kandydatów zgłosiło się na kursy związane z zarządzaniem kryzysowym i kierowaniem jednostką Policji. – Od nowego roku akademickiego planujemy zwiększenie miejsc na najbardziej obleganych kierunkach – dodaje rektor.
Oprócz studiów, Akademia Policji w Szczytnie organizuje szkolenia zawodowe i specjalistyczne dla funkcjonariuszy policji. Jak podkreśla Komendant, „istotnym zadaniem akademii jest również realizacja szkoleń zawodowych: podstawowych, podoficerskich, aspiranckich i oficerskich, a także kursów specjalistycznych”. Dzięki temu praktyczna baza Akademii Policji wspiera przygotowanie rekrutów i oficerów na wszystkich szczeblach. Ćwiczenia wojskowe, techniki interwencyjne, zajęcia strzeleckie i symulacje kryzysowe są integralnym elementem programu szkolenia.

Statystyki i znaczenie Akademii Policji w Szczytnie
Akademia Policji w Szczytnie skupia liczne środowisko akademickie i służbowe. W roku akademickim 2024/2025 w Akademii Policji studiowało ok. 2000–2200 studentów, a dodatkowo kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy uczestniczy w kursach i szkoleniach. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, „studjuje tu ponad 2200 studentów oraz szkoli się ponad 7000 słuchaczy”. Część bazy wykładowej i kursowej stanowi kadra Policji – większość studentów Akademii Policji to wciąż funkcjonariusze (równowartość ok. 75% wszystkich słuchaczy). Wiceszef MSWiA, wiceminister Błażej Poboży, zauważa, iż elitarny charakter uczelni związany jest z tym, iż „¾ słuchaczy i studentów to osoby związane z mundurem czy służbami podległymi MSWiA” (Źródło: Wiceminister Poboży: to złoty czas dla najważniejszej uczelni polskiej policji : Radio Olsztyn). Oznacza to, iż Akademia odgrywa kluczową rolę w doskonaleniu kadry Policji. Jednocześnie jako jednostka akademicka przyciąga coraz więcej studentów cywilnych – osoby niepracujące w mundurze, zainteresowane bezpieczeństwem, informatyką czy prawem.
Pod względem dydaktycznym i naukowym Akademia Policji w Szczytnie plasuje się wysoko. W badaniach ewaluacyjnych jednostka otrzymuje kategorie co najmniej A (najwyższa) zarówno w dyscyplinach nauk o bezpieczeństwie, jak i naukach prawnych. Funkcjonują tu cztery akredytowane kierunki studiów (wszystkie w trybach dziennych i zaocznych), a absolwenci na poziomie inżynierskim, licencjackim i magisterskim uzyskują pełne uprawnienia zawodowe (studia inżynierskie dają prawo do zawodu informatyka). Dodatkowo studiujący podyplomowo zdobywają specjalistyczne certyfikaty umożliwiające awans w służbie.
Słuchacze Akademii Policji regularnie patrolują Szczytno i okolice, współpracując z lokalnymi komendami. – „Obecność dużej liczby studentów i słuchaczy APwSz ma duże znaczenie. Nasi słuchacze nieprzerwanie pełnią służby patrolowe u boku starszych kolegów, przyczyniając się do zwiększania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców województwa” – podkreśla rektor insp. dr Agata Malasińska-Nagórny. Około 20-30% rocznych absolwentów rozpoczyna służbę w Policji (pozostali podejmują pracę w innych formacjach lub w administracji publicznej). W skali makro, Akademia Policji kształci najważniejsze kadry – od gminnych oficerów łącznikowych po kadrę kierowniczą Komend Wojewódzkich i Komendy Głównej Policji.
Osiągnięcia Akademii Policji w Szczytnie i współpraca
Akademia Policji w Szczytnie rozwija się dynamicznie zarówno naukowo, jak i organizacyjnie. Uczelnia aktywnie uczestniczy w projektach badawczych. Współpracuje z wieloma zagranicznymi instytutami policyjnymi (np. w Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji) – podpisała kilkanaście porozumień o współpracy, wymianie wykładowców i studentów. Uczelnia należała do Forum Uczelni Służb Mundurowych, a jej kadra uczestniczy w unijnych programach edukacyjnych. Przykładem aktywności naukowej jest współorganizacja ogólnopolskich konferencji tematycznych (np. o cyberbezpieczeństwie czy zarządzaniu kryzysowym). Słuchacze i wykładowcy Akademii Policji regularnie publikują wyniki badań w czasopismach naukowych i branżowych.
Osiągnięciem ostatnich lat jest też przekształcenie w “akademię” – podkreślające naukowy profil jednostki. Zmiana nazwy uczelni to wynik rosnącej liczby publikacji, patentów i projektów badawczych realizowanych przez pracowników Akademii Policji. Dzięki temu więcej jednostek naukowych w Polsce i za granicą deklaruje chęć współpracy z uczelnią. – „To podniesienie znaczenia, statusu i rangi uczelni. Uczynienie z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczelni akademickiej to zupełnie nowe szanse na dalszy, intensywny rozwój. To złoty czas dla najważniejszej uczelni polskiej policji” – mówił wiceminister Poboży o tym wydarzeniu.
Akademia może się też pochwalić sukcesami sportowymi (mistrzostwa Policji w różnych dyscyplinach), dobrymi wynikami rekrutacji i wysoką zdawalnością egzaminów praktycznych przez absolwentów. W 2024 roku Akademia Policji w Szczytnie otrzymała wyróżnienie Ministerstwa Nauki za „najlepszy wzrost międzynarodowej aktywności naukowej”. Współpracę międzynarodową widać choćby w zapisach studentów z m.in. Niemiec czy Czech (programy komplementarne z policjami sąsiednich krajów).
Wyzwania i perspektywy
Patrząc w przyszłość, kierownictwo uczelni wskazuje zarówno mocne strony, jak i wyzwania. Dużym atutem pozostaje obecny model kształcenia – oparty na praktyce i więziach z Policją – oraz rozbudowany kampus. Jednocześnie Komendant–Rektor zaznacza poważne potrzeby inwestycyjne. „Potrzeb inwestycyjnych jest bardzo wiele” – mówi Malasińska-Nagórny. – Najpilniejsze to remonty dotychczasowych akademików i modernizacja instalacji budynków. Konieczne jest unowocześnienie sal wykładowych (sprzęt komputerowy, multimedia) oraz budowa nowego obiektu noclegowego. Nowy akademik znacznie poprawiłby zaplecze dla studentów i słuchaczy, a więc także potencjał szkoleniowy uczelni . Uczelnia stara się o środki krajowe i europejskie – liczy m.in. na nowy program modernizacji służb mundurowych (2026–2029) i inne fundusze pomocowe.
Na płaszczyźnie merytorycznej wyzwaniem jest utrzymanie i poprawa dorobku naukowego. W 2026 roku Akademię czeka ewaluacja naukowa za lata 2022–2025. Pracownicy naukowi Akademii Policji skupiają się na projektach badawczych z obszaru kryminologii, bezpieczeństwa ruchu drogowego, cyberbezpieczeństwa i zarządzania jakością w Policji. Utrzymanie kategorii A (lub wzrost do A+) będzie wymagało intensywnej publikacji i udziału w grantach. Kolejny istotny cel to zwiększenie liczby szkoleń oficerskich. Z danych wynika, iż wielu policjantów czeka w kolejce na awans oficerski. Uczelnia opracowuje nowy program tych studiów, by przyspieszyć proces i skrócić czas oczekiwania. W planach jest też rozwój oferty podyplomowej dla innych służb (straż graniczna, służba więzienna itp.), co wpisuje się we współpracę międzyuczelnianą.
Znaczenie Akademii Policji w Szczytnie dla regionu i społeczeństwa
Dla miasta Szczytno i województwa warmińsko-mazurskiego Akademia Policji jest ważnym ośrodkiem ekonomicznym i edukacyjnym. – „Cieszę się, iż Akademia Policji ma znaczący wpływ na miasto i region” – mówi Rektor. Mieszkańcy Szczytna utożsamiają to miasto właśnie z policyjną akademią: „Większość osób w kraju, słysząc nazwę «Szczytno», stwierdza, iż kojarzą to miasto jako miejsce, gdzie szkolą się i studiują policjanci”. Obecność studentów i kursantów zwiększa ruch i bezpieczeństwo w rejonie: policjanci pełnią patrole, społeczność akademicka organizuje lokalne inicjatywy sportowe czy kulturalne (koncerty, wystawy) w Szczytnie.
Dodatkowo Akademia Policji w Szczytnie odgrywa rolę „eksperckiego zaplecza” Policji w całym regionie. To tutaj pracują specjaliści od kryminalistyki, prewencji czy analizy kryzysowej, którzy opracowują procedury i standardy szkoleniowe dla formacji mundurowych. Przykładowo instruktorzy Akademii Policji prowadzą zajęcia praktyczne także w ośrodkach zagranicznych czy w innych częściach kraju. Dzięki temu wiedza wypracowana w Szczytnie trafia do policyjnych jednostek na Mazurach, Podlasiu czy Pomorzu.
Podsumowując, Akademia Policji w Szczytnie łączy w sobie tradycję szkoły oficerskiej z nowoczesnym ośrodkiem badawczym. Jako jedyna w kraju policyjna uczelnia wyższa stanowi filar kształcenia i rozwoju kadr Policji oraz środowiska naukowego bezpieczeństwa. Doceniają to zarówno służby mundurowe, jak i władze centralne. Szereg planów inwestycyjnych i naukowych ma zapewnić, by Akademia Policji potrafiła sprostać wyzwaniom współczesnego bezpieczeństwa – przy jednoczesnym umocnieniu pozycji akademii nie tylko w kraju, ale także w Europie.
Źródła: Oficjalne materiały Akademii Policji w Szczytnie (strona uczelni, „Gazeta Policyjna”), wywiady i komunikaty ministerialne, artykuły prasowe (radio, prasa lokalna) oraz ogólnodostępne dane statystyczne. Źródła: raporty BIP Akademia Policji Szczytno, oficjalne strony rządowe.
Przydatne linki:
- Czy nadajesz się na policjanta? [QUIZ]
- Rekrutacja do Policji – dołącz do niebieskiej społeczności!
- Test psychologiczny do Policji – sprawdź czy zdasz!
- Test sprawnościowy do Policji – kompletny przewodnik
- Kurs podstawowy w Policji – przeczytaj jak wygląda szkolenie podstawowe policjantów