Dziesiątki beneficjentów programu „Czyste Powietrze” zamiast ulgi i lepszych warunków mieszkaniowych – otrzymało wezwania do zwrotu dotacji. Wszystko przez nieuczciwych wykonawców i luki w systemie kontroli. Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapowiada zmiany, które mają ulżyć poszkodowanym. Czy będzie przełom?

Fot. Warszawa w Pigułce
Oszuści żerowali na programie „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW szykuje pomoc dla poszkodowanych
Do prokuratury trafiły już setki zawiadomień. Beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, zamiast cieszyć się dotacją, zostali zmuszeni do jej zwrotu przez błędy i oszustwa wykonawców. Teraz rządowe instytucje zapowiadają konkretne zmiany. W grę wchodzi choćby zawieszenie windykacji.
Zamiast zysku – dług. Poszkodowani czekają na pomoc
Program „Czyste Powietrze” miał wspierać modernizację domów i walkę ze smogiem. Tymczasem wiele osób, które zaufały nierzetelnym wykonawcom, zostało oszukanych i znalazło się w pułapce finansowej. Dotacja przyznana przez NFOŚiGW – zamiast trafić na cele ekologiczne – została niewłaściwie wykorzystana przez firmy remontowe. A to beneficjenci, a nie wykonawcy, musieli oddać pieniądze.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdza: do prokuratury i policji zgłoszono już około 270 przypadków nieprawidłowości. Skala problemu rośnie, a poszkodowani coraz głośniej domagają się wsparcia.
Nowe przepisy mają zatrzymać windykację
Prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak zapowiedziała, iż niedługo ogłoszony zostanie pakiet rozwiązań dla osób oszukanych przez wykonawców. Najważniejszym elementem ma być zawieszenie windykacji wobec beneficjentów, którzy nie ponoszą winy za zaistniałe nieprawidłowości.
W pracach nad rozwiązaniami bierze udział zespół międzyresortowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, resortu sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej. Według zapowiedzi zmiany mogą przybrać formę zapisów w ustawie deregulacyjnej.
Zgłoś oszustwo – apel do beneficjentów
Przedstawiciele Funduszu apelują do wszystkich poszkodowanych, by nie czekali – każde podejrzenie oszustwa powinno zostać zgłoszone do organów ścigania. To warunek konieczny, by możliwe było dochodzenie roszczeń i skorzystanie z przyszłych ulg.
„Bez zmian legislacyjnych nie przebrniemy przez to” – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda. Dodał, iż prace nad pomocą dla oszukanych są zaawansowane i pierwsze rozwiązania zostaną zaprezentowane już niedługo.
Oszustwa obnażyły luki w systemie
Program „Czyste Powietrze” działa od lat i pomógł wielu właścicielom domów, jednak ostatnie przypadki pokazują, jak łatwo o nadużycia. Oszuści wykorzystywali luki prawne, a niektórzy beneficjenci zostali wciągnięci w nieświadome współuczestnictwo w procederze. Nowe przepisy mają nie tylko pomóc poszkodowanym, ale też zwiększyć kontrolę i bezpieczeństwo systemu dotacji.