Od marca 2024 roku byli ratownicy górscy i strażacy ochotnicy mogą otrzymywać dożywotni dodatek w wysokości 258 złotych miesięcznie. To nowe świadczenie ratownicze przysługuje osobom, które przez lata ryzykowały życiem, ratując innych.
Fot. Shutterstock
Warunki otrzymania dodatku
Aby otrzymać świadczenie, mężczyźni muszą udokumentować 25 lat służby, a kobiety 20 lat. Konieczne jest również potwierdzenie aktywnego udziału w akcjach ratowniczych. Dla działań sprzed 2011 roku wymagane jest oświadczenie podpisane przez trzy osoby, w tym jedną pełniącą funkcje publiczne.
Procedura wypłat
Wypłaty realizuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ma charakter dożywotni i jest niezależne od wysokości podstawowej emerytury. Wnioski należy składać do adekwatnego komendanta powiatowego lub miejskiego PSP.
Wprowadzenie tego świadczenia może zachęcić więcej osób do angażowania się w ochotnicze służby ratownicze, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje zawodowych służb. Gwarancja dodatkowego zabezpieczenia na emeryturze może być istotnym czynnikiem motywującym dla młodych ludzi rozważających wolontariat.
Dodatkowe świadczenie może również wpłynąć na status społeczny ratowników-ochotników. Oficjalne uznanie ich wieloletniej służby przez państwo może przyczynić się do wzrostu prestiżu tych zawodów i większego szacunku społecznego dla osób poświęcających się ratowaniu innych.
Program może też pomóc w utrzymaniu ciągłości służb ratowniczych w Polsce. Pewność otrzymania dodatku na emeryturze może zachęcić doświadczonych ratowników do dłuższego pozostawania w służbie i dzielenia się wiedzą z młodszymi kolegami, co jest najważniejsze dla zachowania wysokiego poziomu ratownictwa.