25-lecie Centralnego Biura Śledczego Policji

5 dni temu

W dniu 17 lipca 2025 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25. rocznicy utworzenia Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas uroczystości wręczono odznaczonym funkcjonariuszom Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznakę Honorową i Medale CBŚP.

Centralne Biuro Śledcze Policji

Historia CBŚP sięga lat 90, które były okresem dynamicznych przemian politycznych i gospodarczych w Polsce. Niestety, otwarcie granic oraz zmiany systemowe stworzyły również warunki sprzyjające rozwojowi przestępczości zorganizowanej.

Pojawiły się zorganizowane grupy przestępcze, które nie cofały się przed użyciem brutalnej przemocy, by osiągnąć szybkie i nielegalne zyski. Działały one na wielu płaszczyznach – od przestępstw kryminalnych, przez handel narkotykami, po coraz bardziej złożone oszustwa gospodarcze. Szczególnym wyzwaniem stała się działalność brutalnych grup o charakterze międzynarodowym, zwłaszcza pochodzących z państw byłego ZSRR, które trudniły się przemytem, wymuszeniami oraz handlem ludźmi.

Początkowo próbowano przeciwdziałać eskalacji przestępczości poprzez utworzenie w 1994 roku Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji oraz w 1997 roku Biura do Spraw Narkotyków Komendy Głównej Policji. Choć osiągały one wymierne sukcesy, skala problemu wymagała nowego, bardziej kompleksowego podejścia.

Przeczytaj także: Święto Agencji Wywiadu >>

Odpowiedzią na to wyzwanie było powołanie 15 kwietnia 2000 roku Centralnego Biura Śledczego KGP, które powstało z połączenia obu Biur. Jego struktura i metody działania miały przypominać rozwiązania stosowane przez amerykańskie FBI, a zakres kompetencji obejmował walkę z najbardziej niebezpiecznymi grupami przestępczymi, które wykraczały poza możliwości lokalnych jednostek policji. Policjanci Centralnego Biura Śledczego byli także „pionierami” w wykorzystaniu nowych metod pracy operacyjnej takich jak zakupy kontrolowane czy przesyłki niejawnie nadzorowane, a także wytworzyli skuteczny system ochrony świadków koronnych.

Obecnie w CBŚP służbę pełni blisko 1800 funkcjonariuszy wspieranych przez ponad 250 pracowników cywilnych. Struktura Biura obejmuje 17 zarządów terenowych – po jednym w każdym województwie oraz w Warszawie – a także wyspecjalizowane komórki w centrali.

Funkcjonariusze CBŚP realizującą na obszarze całego kraju zadania w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym oraz związanym z aktami terrorystycznymi.

Źródło: CBŚP

Idź do oryginalnego materiału