

To tegoroczna transza środków, które w założeniu mają służyć budowie schronów, magazynów oraz szkoleniom i przygotowaniu innego rodzaju sprzętu niezbędnego w tzw. sytuacjach kryzysowych. W tym roku, ze względu na brak czasu, posłużą raczej do przygotowania dokumentacji i realizacji mniejszych zakupów.
– Z całej puli po odjęciu środków dla straży pożarnej oraz dla urzędu dla samorządów pozostanie ok 77 mln złotych. Zostaną one podzielona zgodnie z trzema ustalonymi kryteriami. Chodzi o liczbę mieszkańców gminy lub powiatu, obszar oraz stopień zagrożenia – mówi wojewoda Monika Jurek.
– Przyjęliśmy taki podział, iż 75% tych pieniędzy trafi do gmin, a 25 % do powiatów – precyzuje Dariusz Maciążek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego.
– Ponieważ mamy za zadanie między innymi zadbać także o rozlokowanie żołnierzy NATO w ramach obowiązków, które nakłada, planujemy przede wszystkim zakup niezbędnych pojazdów, nie tylko specjalistycznych, ale także do przewozu osób. Planujemy też kolejne szkolenia – dodaje nadbrygadier Paweł Kielar, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Opolu.
Gminy i powiaty muszą złożyć wniosek o wypłatę środków na specjalnym formularzu, udostępnionym przez urząd wojewódzki. Wnioski formalnie i merytorycznie oceni zespół powołany przez wojewodę.
wojewoda Monika Jurek, Dariusz Maciążek, Paweł Kielar:
Autor: Sebastian Pec



