Ziemia oświęcimska pamięta o Katyniu. Poruszająca konferencja w 85. rocznicę zbrodni

oswiecimonline.pl 1 tydzień temu

W poniedziałek, 7 kwietnia 2025 roku, w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odbyła się konferencja pt. „Ofiary zbrodni katyńskiej z ziemi oświęcimskiej”, zorganizowana w 85. rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach, policjantach i przedstawicielach inteligencji.

Dyrektor MPMZO Dorota Mleczko wita zebranych gości.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, policji, instytucji kultury, uczniowie oraz rodziny ofiar, w tym bliscy Michała Ptaszkowskiego, policjanta z Oświęcimia zamordowanego w Miednoje.

Zbrodnia w ujęciu ogólnym i lokalnym

Konferencję rozpoczął prof. Andrzej Synowiec z UJ, przypominając o tle decyzji z 5 marca 1940 r. i tragicznych skutkach, które dotknęły elity II Rzeczypospolitej. Następnie głos zabrał dr Dominik Abłamowicz z IPN Katowice, dzieląc się osobistymi doświadczeniami z ekshumacji w Katyniu.

Goście muzeum podczas konferencji.

Dr Marcin Krzek-Lubowiecki z IPN w Krakowie przybliżył sylwetki ofiar pochodzących z ziemi oświęcimskiej, których życie przerwała sowiecka zbrodnia. Spotkanie zamknęło poruszające wystąpienie dr. Jarosława Ptaszkowskiego, członka Rodzin Katyńskich, który opowiedział o losie swojego krewnego.

Przy mikrofonie dr hab. Andrzej Synowiec.

Pamięć, która zobowiązuje

Konferencji towarzyszyła refleksja nad znaczeniem pamięci historycznej. Przypomniano o akcji „Dęby Pamięci”, w ramach której uczniowie szkół z regionu sadzą drzewa poświęcone konkretnym ofiarom Katynia.

Dziękujemy prelegentom i uczestnikom za wspólne upamiętnienie tych, których przez dekady próbowano wymazać z historii.

Wśród gości muzeum znaleźli się przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji.
Przy mikrofonie dr Dominik Abłamowicz.
Wykład dr Dominika Abłamowicza.
Wykład dr Marcina Krzek-Lubowieckiego.
Doktor Jarosław Ptaszkowski opowiada o swoim dziadku – posterunkowym Michale Ptaszkowskim, który zginął w Miednoje.
Pan Dariusz Gawęda I Zastępca ds. inwestycji i aktywności kulturowej Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dokonuje wpisu w księdze pamiątkowej.
Idź do oryginalnego materiału