Zgubiłeś dokumenty? Zastrzeż je!

8 godzin temu

Zgubiłeś dokumenty lub zostały Ci skradzione? Nie czekaj, działaj natychmiastowo! Zbędna zwłoka może grozić kłopotami finansowymi i niepotrzebnym stresem.

Trwa zimowe szaleństwo związane z feriami. W tym czasie dużo podróżujemy, zwiedzamy nowe miejsca, odwiedzamy rodzinę. Będąc cały czas w pośpiechu łatwo w chwili roztargnienia zgubić portfel czy dokumenty. Chwila nieuwagi może kosztować wiele nerwów, a choćby wprowadzić nas w finansowe tarapaty. Co zrobić w wypadku utracenia dokumentu w wyniku zgubienia, albo kradzieży?

1.Zastrzec je w banku – najlepiej w swoim. o ile ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmując zastrzeżenia dla wszystkich.

2.Jeśli dokumenty zostały skradzione zgłosić się do najbliższej jednostki policji i poinformować o zaistniałej sytuacji.

3.W celu wyrobienia nowego dokumentu musimy zawiadomić gminę lub placówkę konsularną.

Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane zostały automatycznie przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich firmy czy instytucji korzystających z Systemu DZ.
Należy pamiętać, iż nie jest konieczne osobiste poinformowanie banku o zaistniałej sytuacji. Większość banków, od swoich klientów, przyjmuje zgłoszenia telefoniczne. W wypadku próby posłużenia się dokumentem, który jest zastrzeżony, transakcja zostanie przerwana, a do wyjaśnienia sytuacji wzywana jest Policja.

Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy niezwłocznie zastrzec to dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub karta pobytu. Niezależnie czy je zgubiliśmy czy zostały nam skradzione warto działać jak najszybciej.
Dlaczego należy zastrzec dokumenty?

Przestępcy mogą posługiwać się cudzym dokumentem w celu:
-wyłudzenia kredytów i pożyczek
-unikania opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkania, pokoi hotelowych)
-kradzieży wynajętych samochodów lub innych rzeczy
-zakładania fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe)

Warto wiedzieć jak postępować w wypadku utracenia dokumentów i działać natychmiastowo. Na koniec września 2024 r. w Centralnej Bazie Systemu DZ zastrzeżonych było ponad 2,6 mln dokumentów tożsamości. Według danych z 59 „Raportu o dokumentach infoDOK”, w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad 127,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 6 miliardów złotych. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.

mł. asp. Kamil Smoliński Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału