Zbrodnia Pomorska – największa zbrodnia w okupowanej Polsce

1 dzień temu

2 października obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939r. W tym roku przypada 85 rocznica tych strasznych wydarzeń.

Jesienią 1939 roku Pomorze zostało zroszone krwią ponad 30 tysięcy Polaków, którzy za to, iż byli patriotami dbającymi o swoją kulturę, język i wiarę zostali bestialsko zamordowani przez swoich niemieckich sąsiadów.

Na terenie powiatu nakielskiego najbardziej znanymi miejscami tej straszliwej zbrodni są Sadki oraz Paterek. Należy jednak pamiętać , iż w wielu innych mniejszych miejscowościach również dochodziło do egzekucji miejscowej ludności. Była to ludność cywilna, przede wszystkim inteligencja oraz osoby zaangażowane w umacnianie polskości, a także duchowni.

Z pewnością w wielu domach przez cały czas wspomina się tych, którym wówczas, w okrutny sposób przerwano życie. Być może zachowały się jeszcze stare fotografie oraz dokumenty i pamiątki związane z ich życiem. Powinniśmy zrobić wszystko by pamięć o nich nigdy się nie zatarła, a kolejne pokolenia pamiętały, iż za wolność, którą możemy się dzisiaj cieszyć, ofiary Zbrodni Pomorskiej poniosły najwyższą cenę.

Niech ten dzień będzie nie tylko dniem, w którym odwiedzamy miejsca kaźni oraz zapalamy znicze. Niech będzie okazją by sięgnąć również po książki Tomasza Sylwiusza Cerana „Paterek 1939” oraz księdza Michała Damazyna „Zbrodnia Pomorska w Sadkach”, by na ich kartach przeczytać o tych, którzy mieszkali i żyli tu gdzie dzisiaj my żyjemy.

W Filii Bibliotecznej w Paterku jest prezentowana okolicznościowa wystawa dotycząca Zbrodni Pomorskiej dokonanej jesienią 1939 roku na terenie Krajny.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Idź do oryginalnego materiału