
Kościół parafialny w Przypkach.
Proboszcz parafii w Przypkach w brutalny sposób zamordował znajomego. Duchowny najpierw uderzył Antoniego G. w głowę siekierą, a później go podpalił i odjechał. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Teraz Archidiecezja Warszawska zwraca się do Watykanu, żądając najwyższego wymiaru kary.
W sobotę, 26 lipca, prokuratura zdecydowała się na zmianę zarzutu proboszczowi z gminy Tarczyn, Mirosławowi M. z zabójstwa, na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.
Duchowny przyznał się do zabójstwa znajomego, powiedział też, co było motywem zbrodni.
Mężczyźni się znali, nim doszło do zbrodni mieli się pokłócić w samochodzie.
W trakcie jazdy samochodem między księdzem a jego znajomym doszło do sprzeczki. Kłótnia eskalowała, wtedy proboszcz miał wyjąć siekierę i uderzyć mężczyznę w głowę. Następnie, gdy ten jeszcze żył, duchowny go podpalił i chwilę później odjechał z miejsca zdarzenia.
Palącego się mężczyznę zauważył rowerzysta, który wezwał służby ratunkowe. Śledczy zatrzymali 60-letniego proboszcza z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach w gminie Tarczyn.
“Jestem przybity i zdruzgotany wiadomością, iż jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka – ubogiego i bezdomnego. Nie mam odpowiedzi na żadne pytanie zaczynające się od słowa: „dlaczego?”” – zwrócił się do wiernych i księży arcybiskup metropolita warszawski Adrian Galbas.
Abp Galbas zapowiedział również, iż Archidiecezja Warszawska będzie w pełni współpracowała z organami ścigania.
Dzień po oświadczeniu arcybiskupa ks. Adriana Galbasa, rzecznik archidiecezji wydał oświadczenie.
„Ze względu na powagę przestępstwa i wielkie zgorszenie społeczne Metropolita Warszawski abp Adrian Galbas niezwłocznie zwraca się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego – wydalenia ze stanu kapłańskiego”- czytamy w oświadczeniu ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika Archidiecezji Warszawskiej
Najwyższy wymiar kary w prawie kanonicznym oznacza najwyższą możliwą sankcję dotyczącą statusu duchownego. Jak zaznaczył rzecznik archidiecezji, iż „nie oznacza to jednak, iż Kościół ogranicza się tylko do tej sankcji ani iż sprawca nie poniesie innej odpowiedzialności”.
– Prawo świeckie i prawo kanoniczne działają równolegle: w przypadku przestępstwa zabójstwa proces karny prowadzi państwo, a karę orzeka sąd. Kościół deklaruje pełną współpracę z organami śledczymi i państwowym wymiarem sprawiedliwości w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej zbrodni oraz w oczekiwaniu na sprawiedliwą i adekwatną karę orzeczoną przez sąd państwowy – zaznacza rzecznik.
Od piątkowego poranka w parafii w Przypkach zapewnione jest zastępstwo za proboszcza. w tej chwili za funkcjonowanie parafii odpowiada dziekan w porozumieniu z kurią – jest to zwyczajowe rozwiązanie w sytuacji, gdy w parafii brakuje proboszcza. niedługo zostanie powołany administrator parafii w Przypkach.
W niedzielę, 27 lipca, we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej podczas mszy świętych zostanie odczytany specjalny komunikat metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa. Ponadto po każdej mszy zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne.
Na podst. KAI i i.Pl