Zarzuty UOKiK pod adresem Shell Polska

wbijamszpile.pl 6 miesięcy temu

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmie Shell Polska zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Zakwestionował on brak jasnych informacji nt. ceny paliwa, która obowiązywała przed wprowadzeniem przez sieć obniżek w wyznaczone dni.

UOKiK podał, iż jego wątpliwości wzbudziła promocja „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo w obniżonej cenie.

„Niestety, ani w materiałach marketingowych, ani na terenie stacji nie pojawiała się informacja o najniższej cenie paliwa, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżek. Tym samym konsumenci nie mogli ocenić, czy promocja jest dla nich korzystna” – poinformował UOKiK.

Dodano, iż Prezes Urzędu postawił firmie zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Kwestia promocji

Urząd podkreślił, iż informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką powinna się znaleźć obok informacji o obniżonej cenie, a zatem wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca ogłasza rabaty dotyczące konkretnego towaru lub usługi, np. w komunikatach marketingowych lub na dystrybutorach paliw. jeżeli zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów się potwierdzą, spółce Shell Polska grozi kara do 10 proc. obrotu.

Paliwo premium w cenie zwykłego. Świetnie!

Niestety za brak jasnej informacji Prezes #UOKiK stawia zarzuty Shell Polska

Więcej w komunikacie https://t.co/6D4SvQ8Npo pic.twitter.com/2BxYKUb1bL

— UOKiK (@UOKiKgovPL) March 11, 2024

Shell Polska nie stosował jasnych informacji

„Właściwe oznaczenie promocji i spełnienie wymagań informacyjnych wynikających z dyrektywy Omnibus obowiązuje również stacje paliwowe. Już rok przypominamy rynkowi o nowym prawie. W przypadku Shell zakwestionowaliśmy brak jasnych informacji na temat ceny paliwa, która obowiązywała przed wprowadzeniem przez sieć obniżek w wyznaczone dni” – przekazał prezes urzędu Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Szef UOKiK podkreślił, iż okazje i obniżki paliw powinny być rzetelnie komunikowane, „ponieważ kupujący chcą wiedzieć jakie są faktyczne warunki promocji”.

Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Prezes UOKiK monitoruje, jak przedsiębiorcy dostosowali się do nowych obowiązków – postawił zarzuty czterem przedsiębiorcom w związku z błędnym prezentowaniem promocji, wystosował ponad 70 wystąpień miękkich, w toku jest 14 postępowań wyjaśniających w sprawie sklepów stacjonarnych. Po działaniach Prezesa UOKiK znaczna część przedsiębiorców skorygowała dotychczasowe praktyki – podano w komunikacie.

UOKiK/mn

Idź do oryginalnego materiału