Ile zarabia policjant miesięcznie, jakie wynagrodzenie otrzymuje policjant na starcie swojej kariery w policji i później? Pytania te padają w kontekście faktu, iż policja poszukuje pracowników i nabory na funkcjonariuszy realizowane są w ostatnich latach regularnie, a jednak wciąż jest wiele wakatów. Sprawdziliśmy o jakich kwotach zarobków mowa, ile wynosi mundurówka, dodatek za stopień oraz dodatek służbowy i jak mają się one zmienić w 2025 roku.
Zarobki policjantów, dodatki do wynagrodzenia funkcjonariuszy - te comiesięczne, roczne, powszechne jak i te rzadziej występujące, a także podziały na grupy zaszeregowania to bardzo złożone kwestie, a wyliczenie kwoty ostatecznej pensji brutto i netto oraz zrozumienie proponowanych zmian w zarobkach policji w 2025 roku dla osób spoza tej branży jest nieczytelne, często też abstrakcyjne.
Pracę w policji może rozpocząć osoba:
- z obywatelstwem polskim, niekarana i ciesząca się pełnią praw publicznych, a także mająca ukończone przynajmniej wykształcenie średnie oraz w przypadku mężczyzn - uregulowany stosunek do służby wojskowej.
- W praktyce istotne jest też zdrowie i kondycja, policjant powinien być sprawny fizycznie (testy sprawnościowe) i a także odznaczać się cechami psychicznymi predysponującymi go do pracy w służbach uzbrojonych.
- Faktycznie ważna jest też nieposzlakowania opinia, cechy pozwalające na gotowość podporządkowania się dyscyplinie służbowej i umiejętność zachowania tajemnicy.
Policja to możliwość awansu służbowego i przejrzysta ścieżka kariery oraz możliwości podnoszenia kwalifikacji, a za tym idzie też wielość dodatków i wzrost wynagrodzenia oraz pełny wymiar emerytury po 25 latach służby. Policja kusi na swoich stronach wynagrodzeniem na start, na rękę, czyli netto 5650 zł (brutto w niektórych przypadkach niemal 7 000 zł). Tyle dla osób zaraz po szkole nie proponuje wiele innych branż.
Więcej na stronie gazety wrocławskiej.