
Częstochowski Sąd Okręgowy wydał 20 marca wyroki wobec osób oskarżonych o organizację i prowadzenie nielegalnych składowisk toksycznych odpadów na terenie całego kraju, w tym także w Częstochowie. 29 oskarżonych osób usłyszało wieloletnie wyroki więzienia oraz kary finansowe. Wyroki nie są prawomocne.
Przypomnijmy, sprawa dotyczyła działającej od września 2017 roku do kwietnia 2018 roku na terenie Częstochowy i innych miast zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na składowaniu niebezpiecznych odpadów. Śledztwo prowadzone było przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Szczegóły działań sądu oraz orzeczone wyroki przybliżył sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Dominik Bogacz:
– Przed Sądem Okręgowym w Częstochowie toczył się proces w sprawie tak zwanej mafii śmieciowej, czyli składowania w sposób nielegalny odpadów w różnych miejscach na terenie kraju. Sprawa ta wpłynęła do Sądu Okręgowego w Częstochowie w 2021 roku. Pierwszy termin rozprawy był w listopadzie 2021 roku. Sąd zakończył sprawę wyrokiem w dniu 20 marca 2025 roku. Sprawa ta pierwotnie dotyczyła 30 oskarżonych. Ostatecznie wyrok dotyczy 29 oskarżonych. Sprawa jednego została wyłączona do odrębnego postępowania. Sąd uznał oskarżonych generalnie za winnych zarzucanych im czynów z wyjątkiem kilku drobnych czynów, od których ich uniewinnił. Sąd wymierzył oskarżonym kary więzienia od jednego roku i 4 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd wymierzył oskarżonym grzywny od 150 do 500 stawek dziennych, nałożył na wszystkich oskarżonych nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie od 20 do 100 tysięcy złotych, orzekł wobec oskarżonych środki karne w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z odpadami na okres od 3 do 5 lat. Zobowiązał ich do naprawienia szkody na rzecz różnych podmiotów wskazanych w szczegółowej części treści wyroku. Najwyższe naprawienie szkody dotyczy Przędzalni Zawiercie w upadłości, to jest przeszło 9 milionów złotych. Sąd obciążył oskarżonych również kosztami i opłatami w sprawie.
Jak ustalono w sprawie, członkowie grupy wynajmowali hale magazynowe i nieruchomości, na których wbrew przepisom składowali niebezpieczne odpady. Następnie, miejsca te porzucali. Obrotowi odpadami towarzyszył jednocześnie obrót fikcyjnymi fakturami. Łącznie porzucono cztery tysiące ton odpadów, w tym niebezpiecznych. Ustalono 11 nielegalnych składowisk, m.in. w Zawierciu, Gliwicach i Częstochowie przy ul. Koksowej:
– Wyrok wydany w sprawie nie jest oczywiście prawomocny. Strony mają prawo wnieść apelację od tego wyroku, na który muszą ewentualnie wnieść wnioski o sporządzenie pisemnego uzasadnienia. o ile takie wnioski powpływają, to wtedy sąd sporządzi pisane uzasadnienie, to od tego czasu mają prawo wnieść apelację do Sądu Apelacyjnego w Katowicach za pośrednictwem sądu częstochowskiego.
Wśród oskarżonych byli zarówno organizatorzy procederu, jak i tzw. „słupy”, czyli osoby na które zakładano fikcyjne firmy. Na sądowej ławie zasiedli również kierowcy transportujący odpady, a także osoby odpowiedzialne za wynajem magazynów i hal, w których składowano niebezpieczne substancje.