Założyciel WikiLeaks Julian Assange przyznaje się do naruszenia ustawy o szpiegostwie

humanmag.pl 3 tygodni temu

Waszyngton — Założyciel WikiLeaks Julian Assange zgodził się przyznać do winy za naruszenie ustawy o szpiegostwie i w nadchodzących dniach pojawi się na sali sądowej USA na Marianach Północnych, jak ujawniono w poniedziałek w dokumentach sądowych.

Przyznanie się do winy, które ma zakończyć się w środę, rozwiąże nierozstrzygnięty spór prawny Assange’a z rządem USA. W ramach porozumienia prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości zalecili karę 62 miesięcy więzienia, jak dowiedziała się CBS News, co w jednym przypadku jest wartością najwyższą. Assange nie spędzi żadnego czasu w amerykańskim areszcie, ponieważ zgodnie z umową otrzyma uznanie za około pięć lat spędzonych w brytyjskim więzieniu. Walka z ekstradycją w USA

W poniedziałkowym piśmie skierowanym do sędziego federalnego Departament Sprawiedliwości poinformował, iż Assange odmówił wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w celu złożenia przyznania się do winy. Departament Sprawiedliwości spodziewa się, iż po procesie Assange wróci do Australii.

Kliknij tutaj, aby wyświetlić powiązane multimedia.

Kliknij aby rozszerzyć

Assange, obywatel Australii, został w 2019 r. postawiony w stan oskarżenia przez wielką ławę przysięgłych sądu federalnego w Wirginii na podstawie kilkunastu zarzutów. Został oskarżony o nielegalne pozyskiwanie i rozpowszechnianie na swojej stronie internetowej WikiLeaks tajnych informacji na temat wojen amerykańskich w Afganistanie i Iraku. Prokuratorzy oskarżyli go wówczas o werbowanie osób do „hakowania komputerów i/lub nielegalnego pozyskiwania i rozpowszechniania informacji niejawnych”.

Oczekuje się, iż przyzna się do spisku mającego na celu uzyskanie i publikację informacji na temat obronności narodowej.

Jego prawnik odmówił jednak komentarza oświadczenie WikiLeaks podała w mediach społecznościowych, iż w poniedziałek brytyjski sąd wypuścił Assange’a za kaucją, a następnie wsiadł do samolotu na londyńskim lotnisku Stansted i opuścił Wielką Brytanię.

WikiLeaks zauważyło, iż transakcja „nie została jeszcze formalnie zamknięta” i oświadczyło, iż przekaże dalsze informacje tak szybko, jak to możliwe.

„Po ponad pięciu latach spędzonych w celi o wymiarach dwa na trzy metry, w której był izolowany przez 23 godziny na dobę, niedługo ponownie połączy się z żoną Stellą Assange i ich dziećmi, którzy znają ojca jedynie z więzienia” – dodał. organizacja wyjaśniła.

„Julian jest wolny!!!!” – powiedziała Stella Assange we własnej wiadomości w mediach społecznościowych, w której udostępniła wideo, na którym widać, jak Assange przybywa do Stansted i wchodzi na pokład samolotu. „Słowa nie są w stanie wyrazić naszej ogromnej wdzięczności wobec WAS – tak, WAM, którzy przez lata pracowali, aby tak się stało”.

Julian jest wolny!!!!

Słowa nie są w stanie wyrazić naszej ogromnej wdzięczności dla WAS – tak, dla WAS, którzy poświęcili lata wysiłków, aby było to możliwe. DZIĘKI. DZIĘKI. DZIĘKI.

Podążać @WikiLeaks więcej informacji wkrótce…pic.twitter.com/gW4UWCKP44

— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) 25 czerwca 2024 r

Jedna z najbardziej znanych rekrutek Assange’a, analityk wywiadu USA Chelsea Manning, została uznana w 2010 roku za winną przekazania WikiLeaks setek tysięcy wrażliwych dokumentów wojskowych. Według urzędników było to jedno z największych ujawnień tajnych dokumentów rządowych w historii. Manning została skazana na 35 lat więzienia, a w 2017 roku były prezydent Barack Obama zamienił jej wyrok na okres próbny.

Assange został oskarżony o współpracę z Manningiem w celu odkrycia hasła do systemu komputerowego Departamentu Obrony USA, w którym przechowywano poufne zapisy dotyczące wojen w Iraku i Afganistanie, a także setki raportów oceniających więźniów Guantanamo.

Prokuratorzy federalni oskarżyli także Assange’a o publikację nazwisk „osób na całym świecie, które przekazały informacje rządowi USA w okolicznościach, w których miały uzasadnione oczekiwania, iż ​​ich tożsamość pozostanie poufna”.

Assange wcześniej zaprzeczał, jakoby miał dopuścić się jakichkolwiek nieprawidłowości. On i jego zwolennicy argumentowali, iż zarzuty nigdy nie powinny zostać postawione, ponieważ był dziennikarzem relacjonującym działania rządu.

Od 2019 r. przebywa w brytyjskim areszcie i od lat próbuje walczyć z ekstradycją do USA, gdzie grozi mu zarzuty sądu federalnego. Oczekiwane przyznanie się do winy kończy międzynarodowy spór prawny.

W maju założyciel WikiLeaks wygrał sprawę przeciwko jego ekstradycji do USA pod zarzutem szpiegostwa, po tym jak brytyjski sąd na początku tego roku zwrócił się do rządu USA o zapewnienie, iż Assange otrzyma ochronę wolności słowa na mocy konstytucji USA i iż nie będzie grozi kara śmierci w przypadku skazania za szpiegostwo.

Prezydent Biden powiedział w kwietniu, iż „rozpatruje” wniosek Australii o zezwolenie Assange’owi na powrót do ojczyzny. We wniosku wezwano Stany Zjednoczone do wycofania sprawy przeciwko niemu.

Assange od ponad dekady walczy z problemami prawnymi. Zaczęło się to w 2010 roku, kiedy szwedzki prokurator wydał nakaz aresztowania w związku z zarzutami o gwałt i napaść na tle seksualnym wobec dwóch kobiet, czemu Assange zaprzeczył. Kiedy groziła mu ekstradycja do Szwecji, złożył wniosek o azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie mieszkał przez siedem lat, aż do deportacji w 2019 roku.

Szwedzka prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko Assange’owi w 2017 roku i uchylono wydany przeciwko niemu międzynarodowy nakaz aresztowania. Jednak brytyjska policja kontynuowała poszukiwania, ponieważ wchodząc do ambasady uniknął zwolnienia za kaucją.

Na początku 2019 r. Ekwador był zdenerwowany gościem swojego londyńskiego domu, oskarżając go o rozmazywanie ścian odchodami i atakowanie strażników.

„Wyczerpał naszą cierpliwość i nadwyrężył naszą tolerancję do granic możliwości” – powiedział Lenin Moreno, ówczesny prezydent Ekwadoru. powiedziałMoreno wybiórczo oskarżył Assange’a o bycie „terrorystą informacyjnym”. informacje o wydaniu „zgodnie ze swoimi zobowiązaniami ideologicznymi”.

Na wniosek rządu USA brytyjska policja aresztowała Assange’a w ambasadzie 11 kwietnia 2019 r., po tym jak Ekwador wycofał mu azyl. W tym momencie postawiono mu już zarzuty w USA w związku z wyciekiem z 2010 roku.

WikiLeaks odegrało kluczową rolę w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Organizacja opublikowała tysiące e-maili dotyczących kampanii Hillary Clinton i Komitetu Narodowego Demokratów, które zostały skradzione przez hakerów rosyjskiego rządu. WikiLeaks i Assange są wspominani setki razy w 448-stronicowym raporcie specjalnego prokuratora Roberta Muellera na temat rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 r., mimo iż nie postawiono im zarzutów za swoje postępowanie w 2016 r.

Priscilla Saldana wniosła swój wkład w raportowanie.

Więcej

Roberta Legare’a

Robert Legare to wieloplatformowy reporter i producent w CBS News, zajmujący się Departamentem Sprawiedliwości, sądami federalnymi i dochodzeniami. Wcześniej był producentem stowarzyszonym w „CBS Evening News with Norah O’Donnell”.

Idź do oryginalnego materiału