Wypadki w rolnictwie w policyjnych raportach

6 godzin temu
Zdjęcie: Wypadki w rolnictwie w policyjnych raportach


Okres letni to czas wzmożonych prac rolniczych. Rolnictwo, jak każdy zawód, obarczone jest ryzykiem wystąpienia wypadków. Na szczęście ich liczba w ostatnich latach w naszym regionie maleje.

Jak informują Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego najczęstszymi przyczynami wypadków są: praca pod wpływem alkoholu, zły stan techniczny sprzętu, a także rutyna i nieuwaga.

Asp. Sztabowy Artur Majchrzak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, iż w okresie letnim policjanci zwiększają liczbę patrolów wysyłanych na tereny wiejskie oraz tłumaczy, które sytuacje są najczęstszą przyczyną interwencji mundurowych.

– Funkcjonariusze w naszym województwie najczęściej interweniują w sytuacji, kiedy maszyna prowadzona jest przez nietrzeźwego kierowcę. Mundurowi dość często sprawdzają również czy pojazdem porusza się dopuszczalna ilość osób oraz czy nie podróżują oni w niedozwolony sposób, np. na przyczepie. Oprócz tego zdarzają się takie incydenty jak: wciągnięcie osoby w mechanizm sprzętu, przy którym pracuje bądź wypadki z udziałem zwierząt – wymienia.

Artur Majchrzak zaznacza również, iż dużą grupę poszkodowanych w wypadkach przy pracach rolniczych stanowią dzieci.

– Często bywa tak, iż rodzice lub dziadkowie proszą swoje pociechy o drobną pomoc przy pracy w gospodarstwie. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie spuszczać dzieci z oczu, ponieważ najmłodsi nie posiadają takiego doświadczenia życiowego jak dorośli, przez co mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, iż niektóre czynności lub zabawy są dla nich bardzo niebezpieczne – mówi.

Kamil Baranowski, zastępca dyrektora ds. świadczeń oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach wyjaśnia, iż choć wypadki w rolnictwie wciąż stanowią realny problemem, to w ostatnich latach możemy zauważyć znaczną tendencję spadkową.

– Z dostępnych danych wynika, iż w ostatnich latach liczba odnotowanych wypadków przy pracach rolniczych w naszym województwie spadła o prawie 60%. Statystyki prezentują się następująco: 2013 rok – 1136 incydentów, 2023 – 536, 2024- 462. Można śmiało stwierdzić, iż praca w rolnictwie w Świętokrzyskiem z roku na rok jest coraz bezpieczniejsza – informuje.

Artur Majchrzak podkreśla także, iż często pierwszym i zarazem najważniejszym czynnikiem pozwalającym na skuteczną prewencję jest reakcja obywateli.

– o ile widzimy, iż maszyną rolniczą kieruje osoba w stanie nietrzeźwości, podejrzewamy iż nie posiada ona uprawnień do obsługi danego sprzętu lub pojazd jest w złym stanie technicznym – nie bójmy się zadzwonić na numer 112. choćby jeżeli zgłoszenie okaże się fałszywym alarmem, to nie będziemy wyciągać negatywnych konsekwencji. My policjanci zawsze powtarzamy – lepiej przeprowadzić dziesięć nadmiarowych kontroli i mieć pewność, iż nikomu nic nie grozi, niż nie wykonać żadnej – zaznacza.

Od początku roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 224 wypadki przy pracach rolniczych.

Idź do oryginalnego materiału