Jednym ze sposobów potwierdzenia, iż mamy do czynienia z tajną policją, a nie iż tylko nam się tak wydaje, jest sprawdzenie czy pojazd, z którego korzystają jest służbowy. Taki samochód zewnętrznie niczym się nie różni od aut prywatnych. Istnieje jednak luka w systemie informowania o ubezpieczeniach OC, która pozwala sprawdzić czy auto jest zarejestrowane na służby mundurowe. Możemy wtedy zweryfikować nasze podejrzenia co do „osób”. Zweryfikowanie czy dane osoby pracują dla służb, jest istotną częścią kontrobserwacji. Zyskujemy pewność, iż wsiadający do jednego z takich pojazdów są nieumundurowanymi funkcjonariuszami. Nie wystarczą tylko nasze podejrzenia „bo tak nam się wydaje’.
W celu sprawdzenia pojazdu należy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ufg.pl i podać numer rejestracyjny. o ile otrzymamy odpowiedź „brak danych” oznacza to, iż wystąpił błąd, opóźnienie w raportowaniu danych, lub co sto razy bardziej prawdopodobne, mamy do czynienia z pojazdem zarejestrowanym przez służby mundurowe. Służby nie raportują numerów swoich pojazdów do UFG.
Podstawą prawną wyjątku w informowaniu o OC, jest art. 105 ust. 2 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, który mówi, że: 'zakład ubezpieczeń przekazuje do Funduszu dane […] z wyjątkiem pojazdów rejestrowanych w trybie art. 73 ust. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym”
Zgodnie z art. 73 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, lista wyjątków obejmuje pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej.
Nie zachodzi wiec obawa, iż UFG stwierdzi brak ciągłości ubezpieczenia. Danych nie przekazuje też CEPIK. W art. 105a ust. 1 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych czytamy że: „Centralna ewidencja pojazdów przekazuje […] do Funduszu dane […] z wyjątkiem danych pojazdów rejestrowanych w trybie art. 73 ust. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.”
Ustawa zakazuje więc informowania UFG o pojazdach służb mundurowych.
Co interesujące strona UFG wśród możliwych przyczyn braku danych, nie wymienia zarejestrowania pojazdu na służby mundurowe.
Informowałem już o tej luce w UFG w sierpniu. Pisałem, iż jednym z prostych do implementacji rozwiązań, byłby wymóg podania numeru VIN. Nic się jednak w tym temacie nie zadziało. Obecne protesty pozwalają, w prosty sposób, pokazać jedno z dość oczywistych zastosowań tej dziury.