Wydano Europejski Nakaz Aresztowania Pawła Szopy

1 tydzień temu
Zdjęcie: Paweł Szopa (Red is Bad) Źródło: Facebook


Sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania twórcy marki "Red is Bad" Pawła Szopy.


"Informujemy, iż 6 września 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, na podstawie art. 607a k.p.k., wydał wobec Pawła Szopy Europejski Nakaz Aresztowania" – przekazały służby prasowe sądu.


Przypomnijmy, iż w tej chwili twórca Red is Bad jest poszukiwany na podstawie listu gończego. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Katowicach zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni, co dało podstawę do poszukiwania go listem gończym.


Zarzuty dla Szopy


Sformułowane wcześniej zarzuty wobec Szopy, a także Michała Kuczmierowskiego, byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 K.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 K.k.).


Śledztwo dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od lutego 2021 r. do listopada 2023 r. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mowa jest tu o "organizowaniu i procedowaniu zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego".


Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".


We wtorek mec. Bartosz Lewandowski opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie swojego klienta Pawła Szopy. Twórca Red is Bad poinformował w nim, iż nie chcąc uczestniczyć w medialnym przedstawieniu, za pośrednictwem swoich obrońców złożył wniosek o wydanie listu żelaznego.


Czytaj też:Jest oświadczenie Pawła Szopy. Wnioskuje o list żelaznyCzytaj też:Był szef RARS nie zgadza się na dobrowolną ekstradycję
Idź do oryginalnego materiału