6 lutego 2025 roku prokurator z Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald wszczęła postępowanie przygotowawcze dotyczące zniesławienia Piotra Żytnickiego. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie złożył sam pokrzywdzony. Przeprowadzenie czynności dowodowych zlecono do wykonania w całości Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu.
31 stycznia 2025 roku na trybunie Stadionu Miejskiego w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17 wywieszony został transparent. Zawierający zniesławiające Piotra Żytnickiego treści baner umieszczono podczas trwającego na murawie meczu piłkarskiego. Pokrzywdzony 4 lutego br. złożył w Prokuraturze Rejonowej Poznań Grunwald pisemny wniosek o wszczęcie postępowania w tej sprawie.
Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 212 k.k. oraz konieczność wykonania czynności zmierzających do ustalenia jego sprawcy bądź sprawców, jednocześnie uznając, iż okoliczności związane z ich zachowaniem wskazują na to, iż interes społeczny przemawia za objęciem czynu ściganego z oskarżenia prywatnego ściganiem z urzędu, prokurator 6 lutego wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Równocześnie jego prowadzenie w całości powierzyła Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu.
Przestępstwo zniesławienia, czyli pomawiania innej osoby o postępowanie lub adekwatności, które mogą ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu, stanowiska lub rodzaju działalności jest zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności.
prokurator Łukasz Wawrzyniak
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu