Wręczono Nagrody Miasta Sandomierza Bonum Publicum

1 rok temu
Zdjęcie: wręczono


Po raz 20. w Zamku Królewskim w Sandomierzu wręczono Nagrody Miasta im. Aleksandra Patkowskiego Bonum Publicum. Za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii i dobroczynności nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”.

Natomiast za publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu – nagrodzono Andrzeja Niespodziewanego. Laur otrzymał w szczególności za książkę „Kroniki Wiązownickie”.

29.10.2023 Sandomierz. Rozdanie Nagród Miasta im. Aleksandra Patkowskiego Bonum Publicum. Na zdjęciu Andrzej Niespodziewany, nagrodzony za książkę pt. „Kroniki Wiązownickie” / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Prezes stowarzyszenia Szansa i Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawcze Wojciech Rudziejewski- Rudziewicz podkreśla, iż ta nagroda jest dla niego i pozostałych członków stowarzyszenia wielkim wyróżnieniem i radością. Dzięki działalności stowarzyszenia na Ziemi Sandomierskiej doszło do kilku ciekawych odkryć. Do najważniejszych należą m.in. obiekty z Trójcy-Zawichostu np. liczący prawie 2 tysiące numizmatów zbiór monet z okresu rozbicia dzielnicowego, a także 2 bulle książęce i wiele innych przedmiotów.

Andrzej Niespodziewany stwierdził, iż nagroda Bonum Publicum jest dla niego szczególna, ponieważ sandomierskiemu wyróżnieniu patronuje Aleksander Patkowski, twórca i propagator regionalizmu, którym on również się zajmuje.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podkreśla, iż Nagroda Bonum Publicum to z jednej strony docenienie konkretnych ludzi za ich wkład w to, co robią dla Sandomierza i okolic, ale także promocja miasta. Zachęcał wszystkich, którzy dostrzegają wokół siebie ludzi w ten sposób zaangażowanych dla Ziemi Sandomierskiej, aby zgłaszać ich do tej nagrody, co pozwoli docenić ich działania.

Kandydatów do nagrody Bonum Publicum mogą zgłaszać osoby indywidulane, stowarzyszenia, urzędy, firmy oraz instytucje. Przewodniczącym komisji konkursowej jest prof. Stanisław Adamczak, a honorowym członkiem jury prof. Hanna Patkowska, córka patrona nagrody.

Idź do oryginalnego materiału