Ponad tysiąc imigrantów dotarło nielegalnie w ostatni weekend sierpnia przez Morze Śródziemne do dwóch włoskich wysepek.
Prawie 50 łodzi wylądowało w piątek w nocy i w sobotę na Lampedusie, jak podają włoskie media; inne łodzie trafiały na popularną wśród turystów wyspę Pantellerię. Władze alarmują, iż przybywające grupy imigrantów dokładają się i tak już do przepełnionych ośrodków dla osób szukających azylu. W tej chwili w ośrodku na Lampedusie przebywa 1500 imigrantów, czterokrotnie więcej niż miały pomieścić jego budynki.
Łodzie, jak podaje Voice of America, przewożą czasami tylko ośmiu pasażerów, a czasami około setki, większość z Tunezji. VoA nazwał to choćby flotyllą przemytników. Są też takie łodzie, którym bez asysty włoskiej straży przybrzeżnej udaje się dostać na kontynent. Tak było z prawie setką Afgańczykówi, którym udało się dotrzeć jachtem do Apulii.
Według danych Tunezyjskiego Forum Praw Ekonomicznych i Społecznych sprzed wspomnianego weekendu, od początku roku do Włoch drogą morską dotarło ponad 10 tysięcy Tunezyjczyków, z tego 2000 osób stanowiły dzieci a około 500 kobiety. Powodem jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Tunezji, a także coraz słabsza zdolność państwa do świadczenia podstawowych usług publicznych.
Według danych na czerwiec, we Włoszech przebywa oficjalnie ponad 15 tysięcy nieletnich osób bez opieki, szukających azylu. To między innymi prawie 6 tysięcy osób z Ukrainy, 2,5 tysiąca Egipcjan, po 1300 z Albanii i Bangladeszu.
Narastająca presja imigracyjna powoduje, iż przed nadchodzącymi 25 września wyborami masowa imigracja będzie jednym z głównych tematów kampanii. Na początku sierpnia przepełnioną Lampedusę odwiedził lider Ligii Północnej Matteo Salvini, gdzie ogłosił, iż wyspa nie może być „obozem uchodźców dla Europy”. Między innymi z powodu kryzysów migracyjnych centroprawicowa koalicja Salviniego i Berlusconiego, Meloni, może uzyskać większość w parlamencie.
W lipcu 13 państw Unii Europejskiej zgodziło się dobrowolnie na relokację 8 tysięcy imigrantów z Włoch; pozostałe kraje mają dostarczyć pomocy finansowej. Niemcy i Francja zaczęły już przesiedlać pierwsze osoby.
W ubiegłym roku Włochy, w związku z wycofaniem się USA z Afganistanu, udzieliły schronienia prawie 6 tysiącom afgańskich uchodźców. W związku z wojną w Ukrainie przyjęły ponad 150 tysięcy uciekinierów z tego kraju.
〉 Polecamy analizę na temat problemów Włoch z imigracją