Wincenty Witos pośmiertnie uhonorowany na tarnowskiej Gali Niepodległości [WIDEO, ZDJĘCIA]

1 rok temu
Zdjęcie: Wincenty Witos


Wincenty Witos już oficjalnie Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. Wybitnego polskiego polityka, trzykrotnego premiera Polski i działacza ruchu ludowego, który urodził się na tarnowskiej ziemi, pośmiertnie uhonorowano podczas piątkowej (10.11) Gali Niepodległości w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Dyplom z decyzją tarnowskich radnych w imieniu jednego z Ojców Niepodległości tytuł odebrał jego prawnuk Marek Steindel.

– Jest to oczywiście wielkie wrażenie oraz ogromne emocje. To jedno z takich ostatnich wydarzeń, które mają miejsce i które dotyczą mojego pradziadka Wincentego Witosa. W związku z tym dla mnie, który wyrósł w czasach, kiedy w ogóle się nic o Witosie nie mówiło, a także dla mojej rodziny, te różne wydarzenia, które się nawarstwiły, budzą ogromne emocje i wzruszenie.

Jak podkreślał, związki Witosa z Tarnowem i odzyskaniem przez niego niepodległości były bardzo duże.

– Nie wiem, czy to jest powszechne wiadome, ale Wincenty Witos, mój pradziadek, po tym jak w październiku 1918 roku ukonstytuowała się w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna, przyjechał jeszcze tego samego dnia do Tarnowa. Tutaj ukonstytuowała się Powiatowa Komisja Likwidacyjna, której Witos też został przewodniczącym. On miał w swoim zakresie działania tarnowski powiat ziemski, a Tadeusz Tertil, który był jego zastępcą, teren samego miasta Tarnowa.

W maju bieżącego roku Wincenty Witos, wraz z dziewięcioma innymi dawnymi liderami PSL i PPS, po ponad 90 latach został uniewinniony. Sąd Najwyższy uchylił wyroki skazujące, które zapadły na tzw. sądzie brzeskim w latach 1932-1933. Wówczas oskarżono go o udział w spisku przeciwko władzy i skazano na 1,5 roku więzienia.

– Orzeczenie Sądu Najwyższego to nie jest wyrok dla historii. To choćby nie jest wyrok dla Wincentego Witosa, ani jego rodziny. To jest wyrok dla Polski i nas wszystkich. On był nam potrzebny, w tych bardzo trudnych czasach, w których niektórzy już może choćby stracili wiarę i nadzieję, iż może być inaczej. Wiarę w to, iż można wygrać i sprawiedliwość zwycięży, iż przyzwoitość ma swoje znaczenie. Że uczciwość, demarkacja, konstytucja, to nie są tylko hasła, które się czasem wykrzykuje, tylko to jest wartość. Ten wyrok po prostu był nam potrzebny, żeby znów w Polskę uwierzyć. Znów uwierzyć w te wielkie ideały i sprawy, które nas niosą i nam dodają skrzydeł…

– powiedział podczas gali szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w nowo utworzonym rządzie będzie piastował stanowisko pierwszego wicepremiera.

Tarnowscy radni decyzję o nadaniu zaszczytnego tytułu wybitnemu politykowi na wrześniowej sesji. Było to wydarzenie o tyle historyczne, iż po raz pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa nadano pośmiertnie. Taki krok umożliwiła czerwcowa zmiana przepisów przez radnych.

Podczas gali miał miejsce również panel dyskusyjny, dotyczący Wincentego Witosa, jako tarnowskiego współtwórcy niepodległości. Wydarzenie uświetnił koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Wincenty Witos to trzecia osoba, która w 2023 roku otrzymała taki tytuł. W maju Honorowym Obywatelem Tarnowa został legendarny trener piłki manualnej Stanisław Majorek, a w czerwcu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury Adam Bartosz.

W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Witosa i z tej okazji 2024 rok w Polsce decyzją Sejmu został ogłoszony rokiem Wincentego Witosa.

Idź do oryginalnego materiału