Wiele skradzionych pojazdów trafia do salonów sprzedaży

bejsment.com 3 dni temu

W tym tygodniu Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) zaczęła podejmować kroki mające pomóc w walce z kradzieżą samochodów. Wiele osób uważa, iż dotychczasowa regulacja była lukią prawną. Złodzieje wykorzystywali ją do ukrywania i sprzedawania skradzionych pojazdów.

Rozpoczęło się od tego, iż CBSA zaczęła udostępniać pewne dane dotyczące eksportu pojazdów organizacjom CARFAX i Association Équité. Na razie nie wiadomo, jak adekwatnie organizacje te użyją tych danych, ale może to przyczynić się do lepszego wykrywania skradzionych pojazdów.

Złodzieje są zainteresowani numerami identyfikacyjnymi pojazdów (VIN) z legalnie wyeksportowanych samochodów. Klonują unikalny numer seryjny i przypisują go do identycznego, skradzionego pojazdu. Ten proces nazywa się re-VINing. Niemożliwe jest weryfikowanie, czy pojazd został wyeksportowany, dlatego część skradzionych samochodów trafia na rynek lokalny.

Kradzieże samochodów są duży problem. W ciągu ostatnich kilku lat ich liczba znacznie wzrosła. Zgodnie z danymi Equité Association, między 2021 a 2023 rokiem liczba takich incydentów wzrosła o prawie jedną trzecią.

Skradzione pojazdy służą do różnych celów – niektóre są nielegalnie eksportowane, inne rozbierane na części i sprzedawane, a w przypadku reszty odnawiane są sklonowane numery VIN.

Idź do oryginalnego materiału