Olbrzymia operacja policyjna, międzynarodowe zatrzymania i tony narkotyków przemycanych przez Europę – oto kulisy gigantycznej sprawy, która rozgrywała się przez niemal dwa lata. Zatrzymano 15 osób, w tym 10 Polaków, w tym trzy kobiety. To uderzenie w przestępcze imperium powiązane ze środowiskiem pseudokibiców jednej ze śląskich drużyn.
Zaczęło się niepozornie – śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Katowicach we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej rozpracowywali grupę przestępczą, której działanie rozciągało się od Świętochłowic po Szwecję i Niemcy. W tle – narkotyki, handel ludźmi i nielegalne gry hazardowe. Sprawę nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.
Amfetamina, kokaina, marihuana – narkobiznes na skalę przemysłową
Okazało się, iż gang zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami. Z Holandii do Polski trafiała płynna amfetamina, marihuana, kokaina, ekstazy i MDMA. W Świętochłowicach przestępcy przekształcali płynną amfetaminę w gotowy produkt, który następnie trafiał na rynek. Część narkotyków była eksportowana do Szwecji i poza Unię Europejską, reszta zalewała polskie miasta.
Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów narkotyków i zlikwidowali linię produkcyjną. Zarekwirowano również luksusowe auto, gotówkę i repliki broni maszynowej oraz krótkiej. Działalność grupy obejmowała okres od czerwca 2023 do lutego 2025.
Szlak bałkański i przemyt ludzi
Równolegle członkowie grupy organizowali nielegalny transport migrantów z państw trzecich do Europy Zachodniej. Szlak prowadził od Serbii przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę aż do Niemiec. W proceder zaangażowani byli również Polacy mieszkający na stałe w Belgii, którzy współorganizowali przerzuty.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest we współpracy z niemieckimi służbami. Międzynarodową koordynację działań przejął Europol, który doprowadził do zatrzymania 7 członków grupy w Belgii i Niemczech. Łącznie zatrzymano 15 osób.
Zatrzymania i policyjne uderzenia

Do najważniejszych zatrzymań doszło w Świętochłowicach – we wrześniu 2024 roku zatrzymano osoby odpowiedzialne za produkcję narkotyków, a w lutym 2025 roku policjanci z Katowic, Jaworzna, Piekar Śląskich i Świętochłowic, przy wsparciu śląskich kontrterrorystów, zatrzymali kolejnych 7 osób, w tym dwie kobiety.
W marcu funkcjonariusze zatrzymali 59-letnią kobietę pracującą w lokalu z nielegalnymi automatami do gier, który okazał się również magazynem narkotyków. Podczas przeszukania zabezpieczono 6 automatów do gier oraz przedmioty powiązane z narkobiznesem.
Dziesiątki zarzutów, a to jeszcze nie koniec

Prokuratura postawiła łącznie 22 zarzuty – dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji i obrotu narkotykami, nielegalnych gier hazardowych oraz przemytu ludzi.
Sześć osób trafiło do aresztu, wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe – dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe o łącznej wartości 50 tys. zł.
Jak podkreślają śledczy – postępowanie ma charakter rozwojowy, a kolejne zatrzymania są tylko kwestią czasu.