Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu udziela specjalnej pomocy finansowej na zapobieganie i usuwanie skutków powodzi. Z programu skorzystać mogły samorządy i ich jednostki, ochotnicze straże pożarne oraz wodne ochotnicze pogotowia ratunkowe z terenów dotkniętych wrześniową powodzią. Dofinansowanie wynosiło do 200 tysięcy złotych i można było je przeznaczyć na zakup zniszczonego przez wodę sprzętu typu pompy, worki na piasek, agregaty czy strażackie umundurowanie. Jednym z miast, które skorzystało ze specjalnego programu jest Brzeg.
– Złożyliśmy wniosek na niemal maksymalną kwotę dofinansowania. Chcieliśmy zakupić sprzęt typu krótkofalówki, pompy oraz inne przedmioty, które, o czym podczas powodzi się przekonaliśmy, były nam potrzebne, a nie mieliśmy ich w naszym magazynie. W ramach programu można było jedynie „odtworzyć” to, co zostało zużyte. Dotację w wysokości ponad 10 tysięcy złotych przeznaczymy na zakup worków do ładowania piasku oraz sznurka – mówi Lucyna Mielczarek, zastępca burmistrza Brzegu.
– Zainteresowanie „Specjalnym programem udzielania pomocy finansowej na zapobieganie i usuwanie skutków powodzi dla terenów objętych stanem klęski żywiołowej, na obszarze województwa opolskiego” było spore. Początkowo na jego realizację przeznaczyliśmy 5 milionów złotych. Wniosków wpłynęło tak dużo, iż decyzją rady nadzorczej udało nam się zwiększyć pulę do 8 milionów złotych. Regulamin programu zakładał, iż finansujemy straty, kolokwialnie mówiąc 1:1. Po wstępnej weryfikacji złożonych wniosków, część musiała zostać „okrojona”, ponieważ nie spełniała tych założeń. Uda nam się zmieścić w limicie środków przeznaczonych na program i dofinansujemy wszystkich, którzy ponieśli straty na skutek powodzi i złożyli do nas wnioski – informuje Aleksandra Drescher, prezes zarządu WFOŚiGW w Opolu.
Łącznie w ramach programu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu wpłynęło 125 wniosków o dofinansowanie. Czternaście jest w trakcie weryfikacji. Dotąd wypłacono ponad 4 miliony złotych dotacji.
Dodajmy, iż nie jest to jedyny program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z jakiego mogą korzystać samorządy, które ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. przez cały czas trwa też nabór wniosków w programie „Czyste powietrze dla powodzian”. Wnioski oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej funduszu.
Aleksandra Drescher, Lucyna Mielczarek:
Dłuższa relacja:
Aleksandra Drescher, Lucyna Mielczarek:
autor: Anna Kurc