15 i 16 czerwca, w Ładzyniu k. Mińska Mazowieckiego po raz trzeci odbyły się największe w Polsce warsztaty z ratownictwa technicznego. Niewielka miejscowość na Mazowszu stała się stolicą polskiego ratownictwa technicznego.
Z roku na rok zainteresowanie warsztatami organizowanymi przez OSP Ładzyń wzrasta. Trzecia edycja, podobnie jak warsztaty w poprzednich latach, odniosła ogromny sukces. Słoneczna i pogodna aura sprzyjała doskonaleniu umiejętności przez uczestników. W warsztatach wzięli udział nie tylko ochotnicy, ale także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.
Niemal 200 uczestników warsztatów szkoliło się na kilku stacjach, co w tym roku przygotowali druhowie z OSP Ładzyń? Na uczestników warsztatów czekało 7 stacji:
- Samochód na dachu przygnieciony drugim pojazdem;
- Samochód na boku przygnieciony drzewem;
- Samochód po zderzeniu bocznym z utrudnionym dostępem;
- Samochód osobowy wbity pod przyczepę rolniczą z ciągnikiem;
- Vetter – podnoszenie autobusu;
- Cobra i Cristanini;
- Fire&Flames I 4 HELP VR.
Na każdej stacji, na uczestników czekali instruktorzy- członkowie Koła Naukowego Ratownictwa Technicznego Akademii Pożarniczej pod przewodnictwem Juniora R. Podlasińskiego. Każda ze stacji pozwalała na doskonalenie innych umiejętności – obchodzenie się z dużymi gabarytami, stabilizacja pojazdu, ewakuacja poszkodowanych czy dotarcie do osób zakleszczonych w pojazdach. Szeroka i fachowa wiedza instruktorów, pozwoliła strażakom na wyszlifowanie swoich umiejętności. Dwudniowe warsztaty trwały do późnych godzin wieczornym – w sobotę strażacy skończyli ćwiczenia o godz. 21., w niedzielę zaś, o 20.
Na polach pracy dominował kolor niebieski. A to wszystko dzięki firmie FIRE-MAX, która na potrzeby przeprowadzenia tegorocznych warsztatów, zapewniła uczestnikom swój sprzęt. Jest to niezastąpiona pomoc przy organizacji takiego przedsięwzięcia!
Po raz pierwszy na Ładzyńskich warsztatach uczestnicy mogli zobaczyć i przećwiczyć metodę zaprezentowaną przez instruktorów Akademii FIRE- MAX, którzy dzięki poduszek VETTER podnosili przewrócony na bok autobus rejsowy.
Wzrastające rok rocznie zainteresowanie warsztatami w Ładzyniu pokazuje, iż chęć doskonalenia umiejętności – zarówno przez ochotników, jak i funkcjonariuszy PSP- jest ogromna. Wiedza uzyskana na warsztatach, pozwala ratownikom w bardziej skuteczny sposób nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.
Serdecznie gratulujemy organizatorom, kolejnej wspaniałej edycji warsztatów. Godziny ciężkiej pracy nad dopięciem takiego przedsięwzięcia, owocują poszerzaniem i doskonaleniem wiedzy przez strażaków.