Wakacje nad wodą. Nie zwiększajmy statystyk

e-ropczyce.pl 1 miesiąc temu

Wakacje w pełni. Ze względu na coraz większe upały i coraz dłuższe okresy ich występowania, spędzanie czasu nad wodą wydaje się najbardziej popularnym sposobem na zabawę i relaks. Kiedy wypoczywamy nad przeróżnymi akwenami – czy to morze, czy to jezioro albo rzeka – bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem. Przypominamy: od 1 kwietnia do 21 lipca utonęło w całym kraju 157 osób (140 mężczyzn i 17 kobiet). W zbiornikach typu zalew, jezioro śmierć poniosło 101 osób, w rzece – 42, w morzu – 6, w innych – 8.

Przedstawiamy więc listę reguł obowiązujących w takich miejscach:

Nie pozostawiajcie dzieci bez nadzoru. To jedna z najważniejszych zasad. Musimy dbać o naszych najmłodszych. choćby w płytkiej wodzie dzieci mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie, a co dopiero w głębokiej. Zawsze miejcie je na oku, żeby się nie zgubiły np. na plaży i bądźcie gotowi na natychmiastową reakcję w razie potrzeby.

– Zachowajcie szczególną ostrożność wokół basenów. Może obok nich być ślisko. Ubierajcie klapki. Nie biegajcie wokół basenów, ale też rzek, jezior, aby uniknąć przypadkowego upadku do wody.

Nauczcie się pływać!! To dziś jedna z podstawowych umiejętności. Chyba każdy z nas w dzieciństwie chodził na zajęcia pływania w czasie lekcji wf. jeżeli jakoś to pominęliście, zapiszcie się na lekcje i regularnie ćwiczcie, aby utrzymać swoje umiejętności na odpowiednim poziomie. Pływanie to nie tylko sport, ale też rehabilitacja.

Sprawdźcie prognozę pogody. Nie powinno się pływać podczas burzy, silnych wiatrów czy innych niesprzyjających warunków. Zwracajcie uwagę także na flagi wywieszone na masztach kąpielisk. Jak jest czerwona – nie wolno wchodzić do wody. Jak jest biała – możecie w spokoju zażywać przyjemności.

Nauczcie się podstaw pierwszej pomocy – taka wiedza i umiejętności mogą być kwestią życia lub śmierci. Zapiszcie się na kurs pierwszej pomocy, aby być gotowym na ewentualne sytuacje ratunkowe. Oby takie rzadko się zdarzały!!

– Pływajcie tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych. Unikajcie dzikich kąpielisk – nie przeceniajcie swoich umiejętności, choćby jeżeli świetnie pływacie.

Nigdy nie wchodźcie do wody po wypiciu alkoholu. Nie pływajcie też bezpośrednio po posiłku – możecie poczuć się niedobrze, więc odczekajcie chwilę. W tym czasie można się trochę „pobyczyć” aby, jak mówiły nasze babcie – „zawiązać sadełko”.

– Pamiętajcie, iż dmuchane zabawki służą do zabawy przy brzegu. Nie wypływajcie na materacu zbyt daleko – może być trudno powrócić na plażę. Szczególnie przy dużych prądach.

– To jest chyba oczywiste – zawsze reagujcie na polecenia ratownika. On ma nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie. I nie stoi na plaży, by utrudniać wam życie, ale to życie ratować.

Podsumowując: bezpieczeństwo nad wodą zależy od zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad. Korzystając z kąpieli w dozwolonych miejscach, przestrzegajcie oznaczeń i poleceń ekipy ratowników. Pamiętajcie. Bezpieczeństwo przede wszystkim!!

A to skrót najważniejszych zasad:

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.
  • Nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku
  • Nie pływamy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy
  • Nie skaczemy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a choćby śmiercią
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni
  • Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. adekwatna reakcja może uratować komuś życie. jeżeli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.
Idź do oryginalnego materiału