W zeszłym roku na granicy zatrzymano blisko 600 przemytników

news.5v.pl 1 dzień temu

W ubiegłym roku zatrzymaliśmy około 596 przemytników. W tym roku, do 6 kwietnia, 80 przemytników. Najczęściej są to osoby z dawnych państw postsowieckich” – przekazał wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, w rozmowie z Polskim Radiem 24, zwrócił uwagę na działania przemytników na polsko-białoruskiej granicy.

Jak dobrze pamiętam, prawie chyba 596 zatrzymaliśmy w roku ubiegłym. Mogłem się pomylić o dwie, trzy osoby. W tym roku, do 6 kwietnia, 80

— zaznaczył.

Przemytników jest mniej

Ocenił, iż zarówno strefa buforowa, jak i ograniczenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową sprawiają, tych przemytników jest mniej.

Szczepański poinformował, iż osobami, które najczęściej prowadzą ten nielegalny proceder w postaci przemytu i przewożenia migrantów, są Ukraińcy i Białorusini. Pojawiają się również Gruzini oraz Polacy.

To są osoby przede wszystkim z dawnych państw postsowieckich

— wyjaśnił.

Szturm migrantów na granicę

Odnosząc się do kwestii prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej poinformował, iż od początku roku do 6 kwietnia działania takie podjęło ponad 4,7 tys. osób. Jak dodał – jest to o 12 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Jednak przyjście wiosny i ocieplenie spowodowało, iż tych prób przybywa. Szczepański przypomniał, iż 5 kwietnia wyłowiono zwłoki osoby, która utonęła w rzece Bug. Jak ocenił, to efekt działań służb z drugiej strony granicy, które „wpędzają” migrantów do wody, by ci byli zmuszeni przekraczać rzeczną granicę.

Kolejne dwa ciała zostały odnalezione przez funkcjonariuszy SG i żołnierzy WOT 15 kwietnia. Ciała znalezione w pobliżu miejscowości Stary Bubel (Lubelskie) znajdowały się w znacznym stopniu rozkładu i decyzją prokuratora zostaną poddane sekcji.

Ograniczenie prawa do azylu

Pod koniec marca weszło w życie rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywać przez 60 dni. Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na kolejny – nie dłuższy niż 60 dni – okres, po wyrażeniu zgody przez Sejm.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – wzniesiona w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę, a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory. Na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.

Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Kolejny raz została przedłużona 10 marca na 90 dni. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.

Kryzys na polskiej granicy trwa od 2021 r. i spowodowany jest zorganizowanym przerzutem imigrantów i uchodźców do Unii Europejskiej m.in. z Iraku, Afganistanu i z innych państw Bliskiego Wschodu oraz Afryki przez granicę białorusko-litewską oraz białorusko-polską i białorusko-łotewską. Kryzys rozpoczął się, gdy władze białoruskie uruchomiły kanały przerzutu migrantów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Ataki na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniano, co w przeszłości robili ludzie Tuska. „To była zwyczajna dywersja”

Niepokojące zdarzenie na granicy! Migranci zaatakowali samochód Straży Granicznej. Wśród nich funkcjonariusz białoruskich służb!

Trwa szturm na granicę z Białorusią. Zwiększyła się liczba cudzoziemców próbujących nielegalnie przedostać się do Polski. „Przejścia nie ma”

nt/PAP

Idź do oryginalnego materiału